БИЛКОВ ПИЛИНГ

 
Разговора води  Мариана ЯНЕВА
 
 
© Tyler Olson – 123rf.com

 

В това ни убеди Сийка Андонова (по-известна като Беба) – козметичка с 30-годишен опит, която горещо препоръчва тази процедура за лечение на упорито и болезнено акне.
„Билковият пилинг е дълбочинен – комбинацията от билкови екстракти в пилинг продукта прониква надълбоко в епидермиса (много по-надълбоко, отколкото проникват гликоловата или плодовата киселина). По тази причина той може да бъде наречен „агресивен“ и „инвазивен“. Но в сравнение с другите видове пилинг, които се правят в професионални салони, билковият е най-щадящ към кожата. Защото при прилагането му се излющва доста по-тънък слой от епидермиса. Стига козметикът да е опитен и да може да контролира натиска с пръсти при механичната обработка на лицето.“
Билковият пилинг влияе благотворно върху белези, разширени пори, при хиперпигментация и възрастови петна. Той видимо подобрява състоянието на всяка кожа, която се нуждае от
регенериране и блясък
Освен че премахват мъртвите клетки от повърхността на епидермиса, активните съставки в продукта стимулират естествения синтез на колаген и еластин в кожата и регулират себумната секреция. Затова сухите линии и бръчките нямат шанс след прилагане на билков пилинг. Кожата става по-мека, чиста и сияйна.
Ако през януари и февруари не сте намерили време да се подложите на пилинг, март ви дава последен шанс да го направите, защото: „Пилинг не е препоръчително да се прави през слънчевите месеци. Има опасност силното слънце да провокира появата на пигментни петна по изтънената от пилинг кожа, колкото и да се стараете да я предпазвате със слънцезащитни продукти! За щастие билковият пилинг е разработен и в light  вариант, който може да се прави и през слънчевите сезони на годината – пролет и лято.“  
Основният вариант на билковия пилинг е предназначен за плътна и мазна кожа с неравен релеф и разширени пори, а light вариантът – за по-чувствителна кожа. Сухата кожа не я споменахме, защото Беба бе категорична: „На суха кожа почти не се прави пилинг. Или поне не билков пилинг, защото той се прилага механично (козметичката разтрива продукта с ръце по лицето). Сухата кожа е препоръчително да се ексфолиира с професионални пилинг маски.“
Салонните процедури, които сухата кожа приема с благодарност, са 3D терапия с молекулата на ботокса, алгомаска (с водорасли) със стягащо действие и колагенова маска. В домашни условия сухата кожа е добре да се почиства само с пшенични или оризови трици (това са най-щадящите скраб продукти). „Но билков пилинг на суха кожа – в никакъв случай“ – предупреди Беба.
„Билковият пилинг се прави само в beauty салони. На пръв поглед изглежда лесен за изпълнение, но фактът, че много мои колежки не го предлагат, говори, че е специфичен за правене“ – въвежда ме Беба в козметичната кабина, където я чака клиентка с упорито акне.
Внимателно следя движенията на ръцете й, които ми приличат на
ръце на пианистка
(по-късно разбирам, че тя наистина е учила за пианистка). Скришом и с малко завист поглеждам от време на време към лицето й, което ми изглежда перфектно. Изкушена съм направо да я попитам на колко е години, но възпитанието ме спира само до „Какво прави една козметичка за своята собствена кожа?“. „Лично аз всеотдайно почиствам кожата на лицето си всеки ден, защото за мен почистването е най-важната козметична грижа. Само добре почистената кожа приема оптимално активните вещества от козметичните продукти, с които я третирате. А иначе разчитам на помощта на малката си дъщеря – моля я поне веднъж седмично да ми прави хидратираща или подхранваща терапия за суха кожа в салона.“
Вниманието ми отново се насочва към ръцете на Беба.
 
Стъпка по стъпка
1. С въртеливи движения на ръцете (задължително се използват ръкавици) козметикът нанася антибактериално средство, отстраняващо излишния себум.
 
2.Следва нанасяне на продукт, който почиства комедоните. Преди пристъпване към същинския пилинг лицето трябва да е перфектно изчистено от комедони (на този етап от процедурата може да се използва и ултразвук за по-добър резултат). Когато се прави т. нар. киселинен пилинг, комедоните не е задължително да се чистят предварително. Впрочем почистването с ултразвук е един вид пилинг – единственият, който не е толкова агресивен към сухата кожа.
 
3. Лицето се намазва с успокояващ лосион от морски водорасли. При наличието на бенка или раничка по кожата те задължително се покриват с „точици“ защитен крем, който образува мазен филм, предотвратяващ проникването на билковия пилинг продукт в този участък.
 
4. Готовото пакетче билки се разтваря със специален разтворител. Загрява се на слаб огън и когато сместа шупне, се намазва на равномерен слой върху лицето. „Ако козметикът натиска и търка прекалено силно кожата (особено около мандибулната кост), може да я травмира“ – вметва Беба. След пилинга кожата е леко зачервена и опъната, но тези усещания отшумяват бързо.
 
Колко често се прави
Кожата се състои от два основни слоя – епидермис и дерма, разделени от т. нар. базална мембрана, върху която са напластени много клетки, които се придвижват нагоре към повърхността, умират и впоследствие се олющват. Основната цел на всички пилинг процедури е да се стимулира дермата чрез ексфолииране на повърхностните слоеве на епидермиса. Чрез дълбокия пилинг, какъвто е билковият, се прониква чак до нивото на базалната мембрана на епидермиса (докато средният и повърхностният въздействат само до средата на епидермиса). „Мъртви вроговени клетки постоянно се натрупват върху епидермиса и затова пилинг е наложително да се прави през определен период от време. След пилинг с гликолова киселина например тези клетки се възстановяват за период от 20 дни. А след билковия пилинг – за период от 1 седмица“ – обяснява ми Беба.
От билковия пилинг обикновено се правят от 6 до 12 процедури, но при по-сериозни проблеми терапията може да продължи и 1 година (в случаи на акне и много силна пигментация например). „В такива случаи никой не може да предвиди кога точно ще се изчисти лицето“ – уточнява Беба.
 
  
Козметичните хитрости на Беба 
 
Комедоните се почистват перфектно,ако ги намажете с лимонов сок. Точно след 2 минути (не изчаквайте повече!) измийте лицето с хладка вода. 
С около 10 години е възможно да се подмлади една жена, ако всяка седмица влиза поне веднъж в козметична кабина. През другите дни от седмицата може да разчита на поддържане вкъщи. 
Няма да постигнете никакъв ефект от намазването на кожата с етерично масло (бадемово или от жожоба например), ако преди това не сте направили перфектно почистване на лицето, за да отворите порите. Молекулата на етеричните масла е доста голяма и ако порите не са отпушени, не би могла да проникне в дълбочина и да действа благотворно.  
Серумът се нанася върху кожата, изчаква се 1–2 мин, след което задължително се „запечатва“ с крем (дневен или нощен – според случая). Иначе не действа ефективно.  Ако се събудите с уморени, подпухнали очи, със синкави кръгове под тях, можете да ги „излекувате“ с отвара от магданоз. Връзка магданоз се попарва за 1–2 мин във вряща вода и се изважда. С охладената течност се правят компреси на очите (престояват 15–20 мин), след което кожата се намазва с подходящия крем, без да се измива преди това с вода. Тази процедура помага и за избелване на пигментни петна.

Билковият пилинг е 100% натурална терапия – прави се с продукти, съдържащи само екстракти от билки и водорасли. Но нека думата „билков“ не ви заблуждава, че този пилинг е по-малко ефективен (или по-лек, както бихте се изразили вие) от химическия (с гликолова киселина) или от пилинг процедурата микродермабразио (ексфолиация с кристали).