февруари, 2014 г.
Отпускащ масаж след парната баня, маска на лицето, вана с лековити екстракти и накрая – щадящ спа маникюр… След големите януарски празници сега ще ви е по-лесно да намерите време, за да се погрижите истински за себе си.
През зимата, когато не ни стига топлото, банята е и салон за красота, и лечебен център. Масажа обаче си запишете в най-близкото бютистудио. Не викайте масажист вкъщи, тъй като няма да ви предложи всичките чудеса, с които биха ви поглезили в спа центъра.
Ще ви трябват общо 5 часа, за да се почувстате като новородени: 2–3 часа за масажа, 30 мин за маската за лице, около 1 час за киснене във ваната и около 30 мин за маникюра. Отделете това време веднага! Не знаете какво изпускате.
МАСАЖЪТ
Доста хора понасят зимата много трудно. Постоянно зъзнат и имат чувството, че не могат да се сгреят. Това се дължи на неправилната работа на кръвоносната система, което пък нарушава терморегулацията. Добрият масаж тренира кръвоносните съдове и ви помага да понесете по-безпроблемно студа. През зимата е полезен масажът с по-голямо количество затоплено масло за тяло – то ни успокоява и подарява на кожата комфорт и хранителни вещества.
Освен това през зимата на организма ни не му достига влага: кожата става по-суха, появява се чувство за опънатост. Отоплението в помещенията, които обитаваме, влошава ситуацията още повече. Затова е необходимо да се пият повече течности, а сутрин кожата на цялото тяло да се подхранва с подходящо етерично масло, което се нанася с масажни движения. Маслата за тяло защитават кожата от загуба на влага, а самомасажът ни помага да се събудим по-бързо и подобрява кръвообращението.
Най-подходящият за вас
Масажът с горещи камъни е вашият масаж, ако обичате топлината и искате да натрупате енергия.
Топлите камъни отпускат „възлите“ блокирана енергия и тя започва да тече правилно по цялото тяло. Мобилизират се и защитните сили на организма. Масажистът поставя най-големите камъни по продължение на гръбнака, около раменете и върху определени енергийни точки. А междувременно масажира предварително затопленото с подготвителен масаж тяло с т. нар. работни масажни камъни.
Шведският е супер за редовно спортуващите. Той отпуска напрегнатите мускули по много нежен начин и подобрява мускулния тонус. Масажната техника, известна още и като класически масаж, е дело на един доктор, поет и учен – Пер Хенрик Линг. И тук се използват масажни масла и специални движения с пръстите на ръцете и дланите (най-характерни са петте основни вида почукванията), които облекчават мускулните болки и напрежение и подобряват гъвкавостта на тялото. Този масаж въздейства директно върху мускулатурата и съединителната тъкан. Незаменим е при болки в гърба и схванати рамене.
Тайландският масаж е за хора, които могат да понесат натиск върху тялото си. Традиционният таймасаж се изпълнява без етерично масло. Вие сте с тениска и ви масажирът върху една постелка на земята. Този тип масажна техника има много общо с рефлексния зонов масаж и акупресурата. За да упражнява натиск върху тялото ви, масажистът използва както пръстите на ръцете си (и особено палците си), така и различни видове ролкови масажори, лактите, колената си и цялата тежест на тялото си. След масажа мускулатурата ви е изцяло отпусната. Според тайландските лечители стимулацията на работата на десетте основни енергийни канала чрез специфични масажни тактики въздейства и на физическо, и на ментално ниво.
Масажът на стол е облекчение за вечно бързащите хора. Сядате (олечени) на специален масажен стол, опирате главата си на специална поставка отпред, докато масажистът обработва мускулатурата на гърба и тила ви с поглаждащи, потъркващи и мачкащи движения. Този вид масаж витализира схванатия врат и отпуска мускулатурата на гърба, но е кратковременно решение на проблемите ви и не може да замести лечебния класически масаж на гръбначния стълб.
Ломи ломи масажът ще ви хареса, ако целите тотално отпускане! Впрочем думите „ломи ломи“ означават „масаж“ на хавайски, заради което наричат тази техника още хавайски масаж. В Хавай разглеждат тялото като храм на душата. Използват се ароматни масла. Масажира се цялото тяло с движения, които наподобяват българското отлепяне на кожата (масажна гънка се води с пръстите на ръцете на масажиста). Използват се и вендузи.
След процедурата кръвообращението ви е нормализирано, кожата ви е гладка като коприна, блокажите ви са „разнесени“, а енергията ви е пренасочена в правилна посока.
Лицето
Съществува мит, че през зимата кожата не бива да се овлажнява. Точно обратното – тя се нуждае от хидратиране както никога досега! Друг е въпросът, че кремът, с който ние излизаме на улицата, трябва да бъде с максимално плътна текстура, суперподхранващ и в състояние да защити лицето ни от резките температурни разлики и студения вятър.
Но е важно наред с всекидневния крем да глезите кожата си и с овлажняващи маски (поне 2 пъти седмично), както и със специални серуми. Полезно е също така редовно да правите масаж на лицето – с масажно масло за лице или понякога със скраб. След скраба е най-подходящият момент за нанасяне на маската. След маската следва серумът, чийто избор зависи от специфичните кожни проблеми. И най-накрая идва ред на добрия стар зимен подхранващ крем, който се разнася с плавни масажни движения.
Преди лягане
Ако изпълните целия по-горе описан ритуал преди сън, това ще ви помогне да се отпуснете, да облекчите напрежението и да забравите за ежедневни проблеми, а на сутринта кожата ви ще изглежда по-свежа, по-отпочинала и по-стегната.
В зимните вечери можете да изпитате максимално удоволствие от обгрижването: седнете в удобно кресло, приберете косата си на кок, разголете шията и зоната на деколтето и се заемете с почистване на грима със специален тоник (за предпочитане е де не съдържа алкохол).
След това нежно намажете лицето с любимото си етерично масло за лице и започнете масажа с възглавничките на пръстите на ръцете: от центъра на лицето към косата и слепоочията. Поставете палците на пулсиращите точки на ключиците и леко ги натиснете 3 пъти. 3 пъти натиснете леко (със среден пръст и показалец, разположени във форма на ножица) и лимфните възли под ушите. Но много внимателно!
КОСАТА
Шампоан, балсам, маска за коса, капсули за кожата на скалпа, продукт без отмиване… Много често не ни достига време и търпение да използваме всички тези продукти. През зимата косата се наелектризира, косъмът изтънява, заради което тя изглежда изтощена. С други думи, търси нашето внимание. Ситуацията може да се поправи, ако и отделите повече време.
През почивните дни
Първо, е важно да я наситите със серамиди, за да възстановите структурата й. В тази задача ще ви помогнат маските. Второ, нужно е да овлажнявате кожата на скалпа с щадящи шампоани. През единия ден от уикенда нанесете върху косата (само по дължините є) някакво масло и го оставете да действа цял ден. Съберете косата на кок и свършете належащата домакинска работа. Вечерта измийте косата както обикновено. Но ще видите колко необикновена ще изглежда тя след банята – по-плътна, по-копринена и по-блестяща. Не може да стане такава дори и след най-ефективната и скъпа 5-минутна маска!
Включете масло
Маслото наистина е много полезно за косата. Малко от него, разтъркано между дланите, може да бъде нанесено на влажна коса, след което сушенето є се превръща в детска игра.
Има и един трик за използването на маските и балсамите за коса, който е добре да запомните. След като измиете косата, внимателно я подсушете с хавлиена кърпа и чак след това нанесете балсама или маската, за да не се стече козметичното средство по косъма заедно с водата, а да проникне в косата и да я подхрани.
Идеален маникюр вкъщи
Формата на ноктите е добре да съобразите с формата на ноктената плочка и с дължината на пръстите си. Оптималните са квадрат със заоблени краища или овал. Тези две форми никога не излизат от мода.
Правилно пилене. Движете пилата плавно, в една посока. Ако я движите на различни страни, слоевете протеин и кератин, които изграждат ноктите, ще се разрушат, което може да доведе до чупливост на самите нокти и най-вече до разслояването им.
Не забравяйте да нанесете основа (базов лак). Този слой предотвратява оцветяването на ноктите от лака. Ако ноктите ви са тънки и чупливи, най-добре използвайте базов лак, който съдържа желатин и кератин, за да заздравите ноктената плочка. И нанесете основата на два слоя!