ИСПАНСКА КУХНЯ

Навидад с Бланка Сан Хуан
 
от Теодора СТАНКОВА
Снимки Самуил МИЛЕВ
 
януари, 2011 г.
 
 
Тя е в България малко повече от година. И макар че испанците са прочути с това, че не учат чужди езици, Бланка ходи на уроци по български език и даже се опитва да чете списание „Бела“. Категорична е, че за да опознае традицията и културата на страната ни, трябва да знае и езика. Майка е на две прекрасни момчета – Хауи, на 17 години, и Даниел – на 14. В България е заради работата на съпруга си Хуан Ариас–Камисон, който работи в клон на английска фирма у нас. Бланка е психолог по професия. В София е заета с инициативите на Международния женски клуб – неправителствена организация, която финансира и подкрепя благотворителни проекти.
 
В Испания коледните празници продължават от 24 декември до 6 януари и са познати като Navidad. Коледните традиции са различни в отделните области, но навсякъде в страната на тореадорите и фламенкото коледните празници са пълни с горещи емоции. Бланка Сан Хуан с радост се съгласи да ни запознае с испанските обичаи.
 
В тихата и свята нощ
Бъдни вечер на испански е „ноче буена“ или „добра нощ“. Тогава семейството се събира на празнична вечеря. Трапезата на Бъдни вечер е богата, защото събира близки и далечни роднини на една маса. Празнува се често до сутринта.
Във Валенсия например на Бъдни вечер се яде косидо мадриленьо – буквално преведено означава мадридска супа.
Разбира се, когато говорим за Испания, се сещаме за паелята, тя не е специално коледно ястие, но често присъства и на празничната трапеза.
В паелята се смесват различни местни продукти, характерни за съответния район на Испания. „Паелята е народна манджа – обяснява ми Бланка. – Всеки слага в нея онова, което има подръка в момента в килера – артишок, зелен фасул, чушки, пиле. Към цялата тази смес се добавят няколко шепи ориз и ястието е готово. За автентична се смята рецептата на валенсианската паеля – с риба и морски дарове. Но и при варианта с риба и морски дарове се случва същото – паелята се приготвя с онова, което лодката е извадила от морето на деня – дребни риби, раци, лангусти, скариди.“
В Мадрид, откъдето е Бланка, на Бъдни вечер ядат риба или морски деликатеси. Приготвят още
 
червено зеле
което съвсем не е луксозна манджа, но е много типична за Мадридския регион. „Зелето задушаваме с кедрови ядки и стафиди и, разбира се, с малко чесън – уточнява Бланка. – За вкуса на много от испанските манджи чесънът има забележителен принос – добавя тя. – Испанците го слагат почти във всяко ястие.“ И ми споделя, че е възмутена от изказването на Виктория Бекъм, която, макар и от години да живее в страната им, продължава да прави предвзети изказвания, че не може да понася Испания, защото навсякъде є миришело на чесън.
Червеното зеле се сервира като предястие. След него идва ред на морските дарове и рибата – треска или риба тон. Също несложно блюдо, но типично за Мадрид.
 
И за десерт – супа от бадеми
Тя е много характерна и се прави от едно специално тесто, което се нарича тесто за масапан. Бадемовото тесто се размива в прясно мляко, прибавя се канела и се сервира с препечен хляб.
Майката на Бланка е от Севиля. Макар че в този регион също имат много риба, типичното коледно ястие за цяла Андалусия е руло от кайма, пълнено с пуешки гърди. Сервира се студено, гарнирано с прясна салата. „Много е вкусно“ – уверява ме Бланка. Но тя самата никога не се е захващала да го приготвя, защото изпълнението му е доста сложно и времеемко. Майката на Бланка го стъкмява за цели два дни.
 
Коледата невъзможна без…
…сладкиш
На Коледа особено място заемат сладкишите. В Испания типичните коледни сладки се казват торонес. Приготвят се в област Аликанте и се консумират само на Коледа. Приличат на арабските халви. Представляват маса от мед и смлени бадеми. Има различни видове – някои са меки, други са по-твърди и хрупкави. Освен торонес домакинята ни показа и испански дребни сладки полворонес – също с арабски произход и типичния коледен сладкиш за Толедо масапан.
Макар че рибата е застъпена в празничното меню в много региони на Испания, не всички са привърженици на рибните ястия. На Нова година на много места сервират цяло печено младо прасе сукалче или агне.
 
…хамон
Не може празник без хамон. В цялата пъстра палитра от ястия може би най-почитаният и характерен за Испания деликатес е именно сушеният свинския бут, по-известен като хамон (по нашенски шунка). Шунки има навсякъде по света, но тази, която се нарича хамон, се произвежда само в една определена част на Испания и е една от най-вкусните в цял свят. Мястото е в Андалусия – село Хабуго. За да стане хубав хамонът, прасетата се отглеждат по специален начин – хранят се само с жълъди, за да може месото им да придобие характерен вкус и да бъде крехко.
В някои региони на страната ядат тази шунка почти сурова, докато е още розова и мека. Други я предпочитат сушена (когато е изсушена, тя придобива един мраморен черно-червен цвят).
 
…подаръци
Празниците са най-чакани от децата. В Испания малчуганите приготвят като коледна украса специални пещери, които изобразяват раждането на Исус Христос във Витлеемската пещера. Тук са образите на бебето Исус, родителите му Йосиф и Мария, тримата царе мъдреци, които са дошли да му се поклонят и носят дарове – злато, тамян, миро.
Но истински вълнуващ празник за малчуганите, когато те получават своите подаръци, е 6 януари. И именно тримата царе от Изтока, а не Дядо Коледа, носят подаръците в Испания.
Испанските дечица пишат писма в уверение на това, че са били послушни през цялата година и заслужват подарък. И го адресират не до Дядо Коледа, а до един от тримата царе. До писмото оставят и чорапче, пълно с шоколад, коняк и сладкиши – тъй като царете цяла нощ са пътували из Испания, уморени са и трябва да се подкрепят. Синовете на Бланка оставяли и моркови за камилите – незнайно защо решили, че това е любимото им лакомство.
 
За късмет
Интересен е и испанският обичай за Нова година. В нощта на 31 декември всички испанци си приготвят предварително в една паничка 12 гроздови зърна. И когато наближи полунощ, няколко секунди преди часовникът да отброи началото на новата година, започват да ядат гроздовите зърна. Трябва да се ядат много бързо, защото според поверието, който не успее да ги изяде и дванадесетте до настъпването на новата година, няма да има късмет.
Семейството на Бланка обикновено празнува Нова година с приятели. Но когато наближи полунощ, всички задължително са или на централния площад „Пуерта дел Сол“ в Мадрид, или пред телевизора, където всички централни тв канали излъчват яденето на грозде от същия този площад.
Къщата си Бланка е украсила със свещи и коледни звезди. Под звуците на фламенко за настроение тя разкри за „Бела“ тайната на празничното новогодишно меню. На новогодишната трапеза Бланка ще поднесе сьомга в тесто – проверен специалитет на домакинята.
 
Сьомга в тесто a-la Бланка       
ЗА 4 ПОРЦИИ:  -сьомга – около 1 кг; -2 кори многолистно бутер тесто; -2 с. л. брашно; 100 мл прясно мляко; -250 мл течна сметана; -1 яйце; -1 лимон; -магданоз; -копър; масло; -сол, пипер
 
СТЪПКА ПО СТЪПКА:
 
  
1. Рибните филета се почистват от кожата и костите.
2. От маслото, брашното и млякото се приготвя сос бешамел: брашното се запържва в разтопеното масло и при непрекъснато бъркане на слаб огън се добавя и млякото на тънка струйка. (Млякото трябва да е със стайна температура.)
Готовият бешамел се отстранява от огъня и към него се добавят сметаната и нарязаните на ситно магданоз и копър.
 
  
3. Масленото тесто се разстила и от него се изрязват две кори във формата на риби.
4. Едната „риба” се разстила върху намазана с масло тавичка, в която ще се пече ястието. Върху кората се поставя рибното филе и се полива с бешамел. Отгоре се полива с малко прясно изцеден лимонов сок.
5. Покрива се с втората „риба” . Краищата на тестото от всички страни се притискат с пръсти и се слепват с помощта на вилица. „Рибата” от тесто се „дорисува” с помощта на вилица и се намазва добре с разбито яйце.
6. Пече се в предварително загрята фурна около 30 мин. Резултатът се смята за добър, когато тестото „хване” хрупкава златисто кафява коричка.