Когато си вземете 4-крак приятел, който става член на семейството трябва да имате предвид много фактори, включително продължителността на живота на избраната от вас порода. Някои породи живеят по-малко от 10 години, докато други могат да живеят до 20 години.
Невъзможно е да се каже със сигурност колко дълго ще живее едно куче, но има данни за средната продължителност на живота им. Освен това си струва да се спомене, че породата не винаги е най-важното нещо в този въпрос. Различни фактори влияят върху продължителността на живота на вашия домашен любимец.
Всеки собственик знае, че кучето се нуждае от много внимание. Животните трябва да могат да получават достатъчно физическа активност. Те трябва да се извеждат на разходка всеки ден, за да отделят енергия и да се стоплят. За съжаление в България има малко изградени специални зони, където те могат да тичат, скачат и т.н. Много хора също водят своите домашни любимци на уроци в специални клубове. Всичко зависи от вашите лични предпочитания.
В допълнение към физическата активност, 4-кракият приятел трябва да има и умствена стимулация. За тях е добре да научат команди и просто да играят. Кучетата наистина ценят вниманието на стопаните си и обичат да прекарват време заедно с тях.
Ако искате кучето ви да живее дълъг живот, трябва да следите здравето му, да го водите на рутинни прегледи, да правите редовни ваксинации и други процедури. Ако вашият домашен любимец има хронични заболявания, дръжте ги под контрол и следвайте всички препоръки на лекаря.
Различните породи кучета са предразположени към определени заболявания, изучете и техните симптоми, така че ако се появят, да знаете, че трябва незабавно да потърсите помощ.
Не забравяйте, че кучетата, също като хората, трябва да посещават зъболекар. Те могат да развият пародонтоза, която води до възпаление на венците и загуба на зъби.
Важно е да не забравяте за хигиената. Ако не спазвате основни правила, това може да доведе до размножаване на бактерии върху чиниите на вашия домашен любимец, както и върху други повърхности в дома ви.
Измивайте добре лапите и другите замърсени части по тялото на домашния любимец след разходка. Уверете се, че нищо не е запушено между подложките на лапите и под ноктите.
Къпете кучето си старателно, толкова често, колкото породата и козината изискват.
Редовно четкайте домашен любимец.
Следете ушите и очите на животното и не забравяйте да ги почиствате.
Следете състоянието на зъбите на вашия домашен любимец. Можете да миете зъбите на вашето куче със специална паста за зъби. Следвайте препоръките на зъболекаря за това.
Поддържайте купите на вашия домашен любимец чисти, като ги миете всеки ден.
Измийте и дезинфекцирайте играчките за домашни любимци. Основното нещо е да използвате нежни почистващи препарати, които не причиняват алергии.
Не забравяйте да изперете дрехите, кърпата и леглото на вашето куче.
Няма значение дали купувате храна за вашето куче или я правите сами, основното е да му осигурите здравословна и балансирана диета. Животното трябва да консумира протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и микроелементи, необходими за активен живот. Говорете с вашия ветеринар за това и следвайте съветите му.
Уверете се, че кучето не преяжда, защото наднорменото тегло може да съкрати живота му. Осигурете на вашия домашен любимец постоянен достъп до чиста питейна вода – кучето не може да живее без вода.
Кои кучета живеят по-дълго?
В дивата природа малките животни и насекоми живеят кратко, докато големите живеят много по-дълго. Например, средно домашната муха живее един месец, плъхът живее 2-3 години, конят може да живее до 30 години, а африканският слон живее до 70. Това означава, че размерът на животните и насекомите корелира с продължителността на живота им. Но с кучетата е различно.
В повечето случаи малките кучета живеят по-дълго от големите. Няма точен отговор на въпроса защо това се случва, но някои експерти смятат, че свързаните с възрастта заболявания се развиват при големи кучета по-рано, отколкото при малки.
Малките кучета живеят 10–15 години, а някои породи живеят до 18 години или повече.
Кучетата със среден размер живеят 10–13 години, но някои породи живеят по-дълго.
Големите кучета живеят 8-12 години.
Не забравяйте, че това са само средни числа.
Смесените породи са склонни да живеят по-дълго от чистокръвните кучета. Това е така, защото имат по-силна имунна система и е по-малко вероятно да се разболеят.
Средната продължителност на живота на най-популярните породи кучета е:
- Лабрадор ретривър — 11 години
- Немска овчарка — 11 години
- Голдън ретривър — 11 години
- Френски булдог — 8–10 години
- Булдог – 8-12 години
- Бигъл – 12-15 години
- Пудел – 12 години
- Ротвайлер – 9 години
- Немски късокосмест пойнтер — 12–14 години
- Боксер — 9–10 години
- Сибирско хъски – 12-15 години
- Немски дог — 6–8 години
- Pembroke Welsh Corgi — 12–15 години
- Доберман пинчер — 10–13 години
- Австралийска овчарка — 12–18 години
- Миниатюрен шнауцер — 12–14 години
- Кавалер Кинг Чарлз шпаньол — 9–14 години
- Shih Tzu – 12-16 години
- Бостън териер — 11–15 години
- Хавана — 14–16 години
- Шетландска овчарка — 12–13 години
- Бернски планински кучета — 6–8 години
- Мопс — 12–15 години
Породи кучета, които живеят по-малко години от другите породи (средни числа):
- Френски мастиф — 5–8 години
- Немски дог — 6–8 години
- Бернско планинско куче — 6–8 години
- Ирландски вълкодав — 6–10 години
- Неаполитански мастиф – 7-9 години
- Леонбергер – 8-9 години
- Нюфаундленд – 8-10 години
- Санбернар — 8–10 години
- Шотландска еленова хрътка — 8–10 години
- Блъдхаунд — 9–11 години
10 от най-дълголетните породи кучета
- Средиземноморски малтийки — 12–15 години
- Джак Ръсел Териер — 13–16 години
- Йоркширски териер – 16-20 години
- Пудел — 14–20 години
- Какапу — 12–18 години
- Шотландско коли — 12–16 години
- Лхаса Апсо — 14–20 години
- Померан — 12–16 години
- Дакел – 14-20 години
- Чихуахуа – 14-20 години
- Това също са средни числа.
Чести признаци на стареене при кучета
Има признаци, които показват кога домашният любимец остарява. Забелязвайки ги навреме, можете плавно да преминете към правилната грижа за вашия 4-крак приятел.
С напредване на възрастта зрението на кучетата се влошава и очите им могат да станат мътни.
Често уриниране. Възрастните кучета често имат проблеми с бъбреците, които водят до често уриниране.
Промяна в поведението. Характерът на кучето може да се промени, което обикновено включва сприхав характер, деменция и объркване.
Трудно ставане. По-възрастните кучета могат да развият артрит или дисплазия на тазобедрената става, затруднявайки ставането им.
Промяна на теглото. С възрастта на кучетата скоростта на метаболизма им се променя и могат да се развият проблеми с щитовидната жлеза. Поради това кучетата често наддават или губят тегло.
Летаргия. Възрастните кучета стават все по-летаргични. Те често не искат да играят и да тичат, както преди.
Сънливост. Възрастните кучета спят повече и по-дълбоко.
Мастни бучки. С напредване на възрастта по кожата на кучетата могат да се появят мастни бучки, наречени липоми. Това са доброкачествени и безболезнени тумори.