На кюфтенца миризмата…
или може ли да бъде полезно барбекюто
Лятото е сезонът на трапезите и партитата на открито, които съчетават радостта от общуването, гастрономическите удоволствия и… ползите от здравословното хранене.
© Monkey Business Images | Dreamstime.com
Вечери на вилата или импровизирани съседски пиршества в двора край барбекюто – тези летни ритуали се раждат от нашето желание да споделим радостта от благословения сезон с хората, които са ни приятни и интересни. Само дето невинаги успяваме да съчетаем удоволствието от общуването с принципи на полезното балансирано хранене. Не си мислете обаче, че е невъзможно вкусното и разнообразно угощение да бъде едновременно и здравословно.
Вкусът на простите неща
Отделете си достатъчно време, за да изберете спокойно продуктите за скарата – избирайте ги с вдъхновение, изпробвайте ги на вкус, на допир, на аромат. Лятното безгрижие изостря сетивата за възприятие на най-простите вкусове. Плодовете сякаш са се налели със сладост от слънцето, ароматите на билките и подправките са по-отчетливи, всичко изглежда по-красиво, вкусно и апетитно.
Не е необходимо да се стремите към гурме нивото на майстор-готвачи от „звезден“ ресторант – малките „авторски“ промени в рецептите на обикновените салати ще ви превърнат в „черешката на тортата“ за вечерта.
Правилата на шашлика
Лятото не може да минем без шишчета. Само трябва да си припомните основните принципи за приготвянето им. Например да не печете месото до образуване на тъмна коричка – такава степен на изгаряне дразни слизестата обвивка на стомаха и лишава белтъчините от хранителната им стойност, превръщайки ги в „празни“ калории. Изберете нетлъсто месо, по възможност да не е свинско или овче, които са тежки за храносмилане. Отдайте предпочитанията си на телешкото, пилешкото и рибата и не се поддавайте на изкушението да запечете на скарата готови колбаси и наденички.
Летните „суперпродукти“
Няма абсолютно „правилни“ продукти. Единствената тайна на балансираното хранене е в неговото разнообразие. Но някои продукти се явяват „защитни“ за човешкия организъм. Много от пресните плодове и зеленчуци освен витамини съдържат и много други биологичноактивни вещества. Например биофлавоноиди, които понижават нивото на липидите в кръвта, или пектини, които подобряват работата на стомашно-чревния тракт. Консумирайте зеленчуците сурови, а ако ги варите, нека да е в минимално количество вода, и то за кратко. Съхранявайте плодовете и зеленчуците на прохладно и тъмно място. Слънчевите лъчи могат да разрушат витамин С само за няколко часа. При температура от + 4° спанакът и магданозът за два дни губят 8% от съдържащата се в тях аскорбинова киселина, а при стайна температура – 80%.
Нека изборът ви се спре на продукти, които да отговарят поне на три от следните критерии: достъпна цена; изобилие от витамини и минерали; хранителни влакнини; повишено съдържание на антиоксиданти; ниска калоричност; способност да предпазват от заболявания (в частност сърдечносъдови).
► Домати. Съдържат ликопен – антиоксидант, който неутрализира свободните радикали и забавя стареенето на кожата. Включвайте ги в менюто си поне 2 пъти седмично. Най-добрият избор са сезонните домати, а не раслите на другия край на земното кълбо (дългото съхраняване и транспортиране разрушават витамините).
► Зеле. Независимо от вида си – обикновено или цветно – е богато на много витамин С, който е необходим за здравето на кръвоносните съдове, костната тъкан и за синтеза на колагена и еластина. Препоръчително е да се консумира сурово, но може и да се готви на пара. При варене губи голяма част от витамините си. Бъдете внимателни, ако имате проблеми с храносмилането.
► Ягоди, малини, вишни, череши, френско грозде, червени и сини боровинки. Богати са на полифеноли, витамин С, целулоза, минерали и антиоксиданти, които забавят стареенето на кожата.
► Мазни риби. Основно са морски, обитаващи студени води, като скумрията, сьомгата и сардината. Тези видове са богати на ненаситената мастна киселина омега-3, която предпазва от сърдечносъдови заболявания. По принцип полиненаситените мастни киселини понижават нивото на липиди в кръвта и забавят възпалителните процеси. Приготвяйте рибата на пара или печена на фурна или скара.
► Зелени подправки. В копъра, магданоза и босилека се съдържа повече витамини С, отколкото в лимоните и портокалите. Зелените подправки са богати и на фолиева киселина. За да извлечете максимум полза от зеленината, я консумирайте току-що откъсната.
► Бобови растения – грах, фасул, леща. Подходящи са за приготвяне и на студени, и на топли салати. Богати са на целулоза. Забавят постъпването на захар в кръвта и не предизвикват покачване на инсулина, който благоприятства отлагането на мазнини в „запас“. Освен това са евтини и хранителни.