ОСОБЕНОСТИ НА ЛЕЧЕБНОТО ХРАНЕНЕ

 
Особености на лечебното хранене
 
януари, 2011 г.
 
© Konstantin Yuganov | Dreamstime.com
 
 
В нашето съзнание думата „лечение“ е порочно свързана с приема на лекарства, с които ние според констатацията на много лекари и фармацевти доста злоупотребяваме. Но храненето е не по-малко важно за здравето (да не кажем, даже по-важно!) от хапчетата.
 
С храната ние получаваме ценни съставки, които не се синтезират в организма ни, т. е. влизат в него само отвън. Затова ги наричаме и незаменими. А дефицитът от някои от тях принуждава организма да ги произвежда допълнително, тоест да се натоварва допълнително.
Диетичното здравословно хранене е препоръчително не само при хранителните отравяния и заболявания на стомашно-чревния тракт. Определени вещества в състава на хранителните продукти притежават по-широкоспектърно лечебно действие. Но лечебната диета във всеки конкретен случай трябва да бъде определена от лекуващия ви лекар. Ние само ще ви запознаем с някои универсални препоръки.
При простуда и грип
Най-горещо ви препоръчваме да пиете повече вода. От незапомнени времена се знае, че пиенето на много вода елиминира токсините, които се образуват, когато организмът се бори с вирусите. Ако сте болни от грип, трябва да изпивате по 2–3 л течности на ден. А храната, включена в оздравителното ви меню, трябва да е лека и питателна, богата на белтъчини.
Белтъчините, които се усвояват най-лесно, се съдържат в киселото мляко, вареното или печеното месо (най-добре бяло пилешко) и рибата.
Хлябът трябва да бъде по-твърд и леко сух. Ако е по-клисав, препечете го на тостер. Овесените и пшеничените ядки, объркани с малко кисело мляко, също са препоръчителни. Онези, които си падат по по-пикантните храни, могат да си позволят една-две не много солени кисели краставички, кисели ябълки или малко кисело зеле (най-добре домашно приготвено).
+
Червените боровинки съдържат специфични антибактериални микроелементи. Да ги приготвите, е много просто. Поръсете ги с кристална захар (оптималното съотношение е 3:1) и 2–3 с. л. от тази смес залейте с 0,5 л вряла вода.
Въобще в борбата с простудата е добре да се пият всякакви кисели напитки. Това може да бъде не много силен черен чай с много лимон или обикновена вода с малко разтворен сок от лимон или грейпфрут в нея.
Дълго време пилешкият бульон се смяташе едва ли не за панацея при простудни заболявания. Но напоследък специалистите се обединиха около извода, че всякакви видове концентрирани месни бульони, в това число и пилешкият, не са подходящи за консумация при грип. Организмът продължава да се бори с вирусите, затова не бива да изразходва много енергия за усвояване на храната.
При болки в гърлото пък се изключва приемът на горещи напитки и гореща храна – всичко трябва да е със стайна температура.
При усложнения
Ако лекарят ви назначи антибиотик, колкото и да нямате апетит, задължително трябва да хапвате по малко. Поемането на който и да е антибиотичен медикамент е обвързано с приема на храна – взима се или преди, или след хранене. Освен това храната смекчава агресивното действие на антибиотика върху стомашно-чревния тракт. Това могат да бъдат запечени на фурна или грил зеленчуци и плодове, обезмаслена извара или сирене, омлет или просто сварено рохко яйце.
През този период организмът се нуждае най-вече от кисело мляко, обогатено с пробиотици. За да определите степента на неговата полезност, вижте срока на годност на етикета му. За да има лечебен ефект, указаната трайност на млякото не бива да е повече от 30 дни. Антибиотиците убиват не само вредните бактерии, но и цялата микрофлора на организма, а бифидопродуктите ни помагат да защитим именно добрите бактерии. След като курсът на лечение с антибиотици приключи, е полезно да продължите курса на „лечение“ с кисело мляко още две-три седмици
Прието е да се смята, че при простудни заболявания трябва непременно да се пият мултивитаминни препарати. Но всъщност не бива да подхранваме вирусите с тях – витамините са полезни, след като курсът на лечение с антибиотици приключи, тоест през възстановителния, а не през лечебния период. Освен това вие си набавяте достатъчно количество витамин С по естествен път – от боровинките и от голямото количество напитки, подправени с лимонов сок.
При сърдечносъдови заболявания и хипертония
Хората с подобни проблеми имат два основни врагове: излишък от холестерол и излишни килограми.
Запомнете, че преяждането е пагубно за сърцето и кръвоносните съдове.
А също и за стомашно-чревния тракт и черния дроб. Затова се старайте да ядете умерено. Обилното хранене принуждава сърдечносъдовата система да работи в турборежим. Да не говорим, че препълненият стомах притиска диафрагмата, което пък затруднява работата на сърцето. Вашата задача е да се храните така, че да подпомагате работата на сърдечния мускул и да намалите отоците.
+
Благотворно е въздействието на продуктите, богати на калий и магнезий. Най-богати източници на калий са бананите, печените с люспите картофи, прасковите, кайсиите, патладжаните, тиквичките и тиквата. Те подобряват сърдечната дейност и подпомагат извеждането на излишните течности от организма. Други богати източници на калий са също сушените сини сливи, кайсии, стафиди и шипки.
Солите на магнезия оказват съдоразширяващо действие и подпомагат профилактиката на спазми на съдовете. Магнезият се съдържа в пълнозърнестия хляб, в овесените ядки, цвеклото, морковите, зелената салата, магданоза, френското грозде, гръцките орехи и бадемите. Всички тези продукти са богати на витамини и фибри, подпомагащи очистването на стомаха и блокиращи отлагането на холестерол по стените на кръвоносните съдове.
Полезни са също така рибата, морските продукти и морските водорасли, богати на йод. Ползата от морското зеле (водораслото ламинария) е широко известна, но има още едно извънредно полезно водорасло за сърцето – спирулина. Японски учени са доказали, че при редовен прием на спирулина нивото на холестерол в кръвта постепенно и стабилно се понижава.
Още древните тибетски лекари са смятали кардамона за едно от най-ефективните лекарства за сърце. Затова го добавяли към чая и в неголеми дози – към зеленчуците.
Налага се да ограничите консумацията на месни и гъбени бульони и сол,както и на храни, стимулиращи повишаването на холестерола в организма. Последните даже е добре изцяло да изключим от менюто си. Това са животинските мазнини, обработените месни продукти (колбаси и пушени меса). Също така не се препоръчват продукти и напитки, възбуждащи централната нервна система и сърдечната дейност: силен черен чай, кафе и силни подправки.
Кокошето и другите птичи меса е добре да се готвят без кожата, а кравето масло е добре да замените с растително. Необходимо е по възможност да щадите органите на храносмилателната система, като ограничите продуктите, богати на етерични масла, като ряпа, лук, чесън, хрян.
При кожни заболявания
Изборът на продукти в този случай зависи от това, за какво точно става дума – за инфекция или алергия. Все пак има общи принципи, към които можем да се придържаме.
+
Плодовете и зеленчуците (онези, към които нямате алергия), а също и пълнозърнестите продукти нормализират обмяната на въглехидратите, а съответно и състоянието на кожата. Полезни са и някои мазнини – от млякото – в ограничено количество и нерафинираните растителни масла, тъй като те са богати на витамини А и Е, които подпомагат заздравяването на рани и различни увреждания по кожата, усилват съпротивата на организма спрямо инфекцията и отслабват алергичните реакции.
Простите въглехидрати от захарните изделия могат да усилят алергичните симптоми (сърбежи, отоци и пъпки по кожата), затова при екзема или копривна треска трябва да се отречете от сладкото.
Червените риби и яйцата могат да провокират алергични реакции. Нежелателни в случая са също силните месни, рибни и гъбени бульони.
Забравете за пушените меса и острите подправки, тъй като те също провокират кожни раздразнения и могат да влошат възпалителните процеси по кожата.
 
Информация за размисъл
Опасно за черния дроб
Всичко, което попада в нашия организъм през храносмилателния тракт, се обработва и филтрира от нашия многострадален черен дроб. Този орган и бездруго постоянно си работи под много голямо напрежение, но някои вещества не само го претоварват, но и разрушават неговите клетки.
► Мазна храна Безконтролната консумация на мазна храна води до натрупването на триглицериди в черния дроб. А именно те са причина за заболяването, наречено мастна дистрофия.
► Пържени в старо олио храни Прегорялото (използваното няколко пъти) олио е източник на вещества, увреждащи мембраните на хепатоцитите (клетките на черния дроб).
► Химически добавки Консервираните продукти съдържат канцерогенни вещества (в това число влизат някои консерванти, стабилизатори, овкусители, ароматизатори и хранителни оцветители). И първо тези вещества атакуват черния дроб.
► Излишък на витамин А Безконтролният прием на витамини от А-групата (в естествен вид те се съдържат в морковите, прасковите, кайсиите, яйцата, жълтъците, сметаната, черния дроб и рибното масло) води до нарушение на една от важните функции на черния дроб – обеззаразяващата. В резултат може да възникне чернодробна недостатъчност. Освен това излишъците от витамин А предизвикват омазняване на черния дроб.
► Алкохол Продуктите от разпада на етиловия спирт разрушават клетъчната мембрана на черния дроб и съответно нейната функция.
► Лекарства Някои лекарствени препарати могат да нанесат сериозна вреда на черния дроб. Приемайте всякакви лекарства – даже и тези без рецепта, – след като се консултирате с лекуващия си лекар.