ПО-ЩАДЯЩО ИЗМИВАНЕ НА ЛИЦЕТО

По-щадящо измиване на лицето
август, 2010 г.
Всяка сутрин ние ставаме, умиваме лицето си с вода и сапун, нанасяме грима си, закусваме и излизаме за работа… А какво ще кажете да започнете утрото си
не с декоративна, а с природна козметика?
© Yaroslav Pavlov – 123rf.com
За измиването на лицето повечето от нас използват течаща вода от чешмата. А после се чудят защо кожата им става особена през зимата, суха и стегната през лятото, а с течение на времето – мазна и пореста в Т-зоната.
Ще направите услуга на кожата си, ако замените водопроводната вода с минерална или билкова.
Билкови води
► Настойката от розов цвят е чудесно средство за обтриване или умиване на чувствителната нежна кожа. 2 с. л. нарязани на ситно розови листенца се заливат с 1 ч. ч. вряла вода. Съдът се покрива с хавлиена кърпа, изчаква се 30 мин, след което поохладената течност се прецежда и се използва по предназначение. Тази процедура освежава, тонизира кожата и я прави нежна и гладка.
► Настойка от съцветията на лайка е подходящо средство за измиване на сухата и нормална кожа. 200 г сухи цветове от лайка се заливат с 1 л вряла вода, съдът се похлупва и се изчаква, докато течността изстине. Измиването с настойка от лайка тонизира кожата, разглажда бръчките и прави лицето да изглежда по-сияйно.
► Сокът от пресни листа на жиловлек, разреден с минерална вода в съотношение 1:1, е подходящ за измиване на нормалната кожа. Ако кожата ви е суха, тогава разредете сока в съотношение 1:3.
Мазната кожа е добре да изплаквате редовно с настойка от смесени листа от мента и жиловлек.
За обтриването и измиването на мазната кожа можете да използвате също и невен (календула). 2 с. л. смлени съцветия от невен се слагат в емайлиран съд, заливат се с 1 ч. ч. вода, съдът се похлупва и се загрява на водна баня в продължение на 15 мин. Изчаква се течността да изстине, прецежда се, добавя се малко вряла вода, така че заедно с отварата да се получат около 200 мл течност. Течността се съхранява в хладилника две денонощия. Невенът ефективно свива порите, заздравява пъпките и разглажда бръчките.
► Отвара от листата на коприва се използва за изплакване на мазната кожа и за третиране на юношеско акне. 1 с. л. смлени листа от прясна коприва и 3 с. л. сухи листа се заливат с 1 л хладка минерална вода. Съдът се слага на котлона, изчаква се течността да кипне. След това се изчаква около половин час водата да „дръпне“ ценните вещества от копривата. Лицето се изплаква с отварата 2–3 пъти на ден, за да има ефект.
Повяхналата кожа е добре да измивате с настойка от черен чай. 2 ч. л. чай се заливат с 1/2 ч. ч. вряла вода. Сместа престоява около 40 мин, след което се прецежда и се използва по предназначение. Ако кожата ви е мазна, добавете няколко капки лимонов сок за стягане на порите.
Много сухата кожа вместо с обикновена вода е по-добре да миете с ментова вода. За целта 1–2 с. л. листа от мента (може и сушени) се заливат с 2 ч. ч. гореща вода и се кипват за 5–10 мин. Изчаква се течността да се охлади, след което се прецежда.
Козметичен лед 
Приготвя се от минерална вода, зелен чай, настойка от различни треви, а също и от плодови или зеленчукови сокове. Сокът от цитрусови и кисели плодове е по-добре да разреждате с вода преди замразяване. Всички настойки от билки се приготвят от 1 ч. л. билки на 1 ч. ч. вода.
► За суха кожа можете да замразите розови листенца, мента, цветове от лайка, липов цвят, маточина, копър.  
► За нормална кожа подходящи за замразяване са алое, трицветна теменуга, мента, копър, шалфей и валериан.
► За мазна кожа можете да приготвите ледени кубчета от алое, жълт кантарион, цикория, лайка, подбел, невен, горчив пелин, полски хвощ.
► От бръчиците около очите можете да се избавите с козметичен лед от замразено мляко и вода в съотношение 1:1.
Важно е да помните, че трайността на кубчетата лед е най-много 1 седмица, след което губят ценните си свойства. Обтривайте лицето и шията сутрин и вечер с масажни движения, но не се задържайте дълго време върху един участък от кожата. Козметичният лед е противопоказен при: ► екзема  капилярни „звезди“ и разширени кръвоносни съдове  остри възпалителни заболявания  наличие на пъпки и открити рани.