Престъпно вредни навици
януари, 2009 г.
Всеки си има своите навици – полезни и не чак толкова. Удоволствието, което ни носят вредните обаче, е правопропорционално на вредата, която те нанасят на организма ни. Но защо, след като прекрасно осъзнаваме, че вредните навици са врагове на красотата и здравето, продължаваме да им бъдем верни?
АЛКОХОЛЪТ
ОтвънУпотребата на алкохол е сравнима с постоянно „впръскване“ на вредни токсини в организма. Достатъчно е да отпиете глътка вино, и процесът на обезводняване на кожата е стартиран – тя става суха и подпухнала. Ако прекалявате често със спиртните напитки, нищо чудно след време да забележите, че тя е отпусната и осеяна с разширени капиляри. Освен за явните признаци на стареене алкохолът е виновен също и за нарушаване на кръвообращението. Той действа разрушително на черния дроб и бъбреците. Повишеното ниво на захар в кръвта (виновен за което пак е алкохолът!) прави съня неспокоен. Да не говорим за различните признаци на махмурлук, които ни сполетяват на следващата сутрин.
ОтвътреБръчките не са единственият проблем, провокиран от прекаляването с алкохола. Алкохолът нарушава функциите на черния дроб, като може да причини възпалителни процеси, които да доведат до цироза. Списъкът с болестите, „задействани“ от алкохола, не свършва дотук. Диабет, рак на млечните жлези, церебрални нарушения, безплодие, нарушена овулация – всички тези заболявания могат да бъдат следствия от неразумната консумация на спиртни напитки. И колкото по-голямо количество изпиваме от тях, толкова по-голям става рискът и броят на болестите да расте.
Полезни действияНамалената консумация на алкохол може да намали риска от възникване на заболявания и оплаквания. Специалистите съветват да ограничите дневната доза до условните 20 г концентрат дневно (зависи все пак колко силен е концентратът), както и да въведете правилото „Два дни седмично без алкохол“. И още: изпивайте чаша вода преди или по време на консумацията на алкохолна напитка. Така ще компенсирате загубите на вода в организма и кожата ще ви каже „Благодаря“.
ТЮТЮНОПУШЕНЕТО
ОтвънВече не е никаква тайна, а печален факт е, че тютюнопушенето влошава вида на кожата. Пушачите ще ги познаете по землисто-сивия цвят на тена и по малките фини бръчки, осеяли лицето.
За да ви стане по-ясно, ще използваме следния пример: генът на всяка клетка от организма ежедневно е подложен на разрушителното нашествие на около 10 000 свободни радикала. Всяка струя всмукан цигарен дим добавя към тях от порядъка на още 300 000 свободни радикала, които нападат същия този ген. Окислявайки липидната бариера на кожата, никотинът прави тена на лицето бледосивкав. Това води до проникване в кожата на дразнители и токсини, които разрушават колагеновите й влакна – нейната поддържаща система (поддържа я гладка и опъната). Статистиката сочи, че процесът на стареенето на кожата при пушачите изпреварва с 10 години този при непушачите.
Освен това пушачите без време се сдобиват и с мимически бръчки. Постоянно повтарящите се специфични движения по време на пушене се превръщат в причини за „рисунъка“ от бръчици около очите и устните.
ОтвътреЗаедно с никотина още около 4000 сложни химически вещества проникват в организма на пушачите. В Австралия например всяка година от тютюнопушене умират повече от 19 000 души. Пушенето съкращава живота, провокира развитие на рак, на емфизем на белите дробове и води до сърдечносъдови заболявания.Пасивното пушене е не по-малко опасно за кожата. Компонентите, съдържащи се в издишания от пушачите дим, много й вредят. Дробовете на пушача задържат в себе си само известно количество от по-леките токсини. В същото време издишаният от тях цигарен дим съдържа никотин, смоли, азотни окиси, които са с по-голямо разрушително действие.
Лабораторни изследвания са доказали, че цигареният дим уврежда епидермиса и дермата и може също така да оказва пагубно влияние на ДНК, разположена в клетъчното ядро. Освен това отслабената от окислителните процеси бариера на кожата пропуска по-голямо количество вредни токсини, съдържащи се в цигарения дим.
Полезни действияОткажете се от цигарите! Ако спирането им съвсем не ви се удава, намалете ги поне до минимум. Козметиците препоръчват да се „спасявате“ с масажи и кислородна терапия, съчетавайки я с употреба на природни антиоксиданти – зелен и бял чай, ягоди, червени боровинки, грозде. Можете да прибегнете и към никотинозаместителна терапия – това са всевъзможните електронни цигари, пластири, дъвки и таблетки. Като алтернатива пробвайте и сеанси по хипноза или акупунктурно лечение. Но в тези два случая обаче се изисква търпение. Подобряване на общото състояние на организма ще почувствате само две седмици след като сте спрели пушенето.
НЕЗДРАВОСЛОВНОТО ХРАНЕНЕ
ОтвънЕдин поглед към огледалото е достатъчен, за да забележите незадоволителните резултати. Потъмнялата ви кожа първо издава, че през последната седмица сигурно сте се отдали на гастрономическа вакханалия – консумирали сте висококалорични храни с ниска хранителна стойност. Нещо, което никак не си заслужава. Въпросните храни обикновено са богати на хидрогенизирани мазнини и въглехидрати, които стимулират загубата на колаген и еластин и респективно преждевременното стареене на кожата. От храна с лошо качество тя става суха, атонична (с липса на тонус или отпусната поради дегенериране на дермалната тъкан) или предразположена към образуване на акне. Учените отдавна тръбят, че неправилното хранене подпомага образуването на свободни радикали в организма. А знаем, че именно свободните радикали са виновни за появата на преждевременните бръчки.
Доказано е научно, че прекомерната употреба на захар води до образуването на вещества в организма, които също забързват стареенето на кожата. Главен източник на тези вещества са произвежданите в промишлени условия хранителни продукти, които съдържат захар и протеини, обработени при висока температура. Приемайки с храната тези състаряващи вещества, ние благоприятстваме натрупването им в организма – те веднага се закрепват към клетъчните мембрани и водят до възпаления, които именно провокират стареенето на кожата.
ОтвътреОсвен всичко казано дотук нездравословната храна се явява източник на голямо количество калории, което надхвърля това, необходимо за поддържането на жизнената дейност на организма. По тази причина се сдобивате със забележително пищни форми.
При постоянна консумация на понички, хамбургери, чипсове и газирани напитки освен с излишни килограми ще се сдобиете и с високи нива на холестерола в кръвта, а може и с високо кръвно налягане. И злините не свършват дотук. Има и по-големи: диабет, сърдечносъдови заболявания, рак, инсулт, подагра.
Наднорменото тегло влияе негативно на репродуктивната функция на организма и въздейства на нивото на хормоните, които пък от своя страна влияят на всички останали функции на организма.
Полезни действия
Първа заповед
Забравете за рафинираната захар, кофеина и храната, богата на мазнини. Диетолозите съветват да разделите количеството храна за деня на равни части и да съставите менюто си по следния начин:
► 2 части плодове
► 5 части зеленчуци
► 4 части здравословни въглехидрати с източници: пълнозърнест хляб, макарони от твърди сортове пшеница, неполиран ориз
► 1–2 части риба, бяло месо, яйца
► 1 част кисело мляко
Не пренебрегвайте и полезните мастни киселини омега-3 и омега-6, които поддържат кожата в идеално състояние. Източници на „правилните“ мазнини са маслините, орехите, соята, бобовите храни, бадемите, кедровите ядки, авокадото, пшеничените кълнове и слънчогледовите семки.
Втора заповед
Не пийте по-малко от 8 чаши вода на ден. Обезводняването води до стареене на кожата. Необходимото количество вода стимулира работата на бъбреците и извежда шлаката от организма.
Трета заповед
Яжте повече храни, богати на фибри. Фибрите са полезни за кожата и забързват моториката на стомашно-чревния тракт. Последни научни изследвания потвърждават, че щадящата диета предотвратява появяването на сухота и възпаления по кожата. Здравословната храна регулира нивото на кръвната захар и принуждава инсулина да влияе благотворно на кожата.