Редовно разтоварване
За да не сте постоянно на диета, пробвайте хранителен режим с разтоварващи дни. Например един цял ден на ябълки…
© Miunicaneurona | Dreamstime.com
Изборът на разтоварващите дни зависи от здравословното ви състояние и желанията ви. Измислени са всякакви – въглехидратни, белтъчни, комбинирани. На свой ред въглехидратните могат да бъдат плодови, зеленчукови или смесени; а белтъчните – месни, рибни, млечни или смесени.
След празничния януари
За да отслабнете, е препоръчително да правите 1–2 разтоварващи дни седмично (но нека дните не са поредни!). За профилактика, поддържане на формата и очистване на организма, а също и след обилни празнични трапези е достатъчно да правите 1–2 разтоварващи дни в месеца.
Запомнете! Не пийте вода по време и веднага след хранене! Изчакайте час и чак тогава изпийте чаша вода.
Бъдете хитри
Изберете си разтоварващ ден и всяка седмица се старайте да се придържате към него. Организмът ви бързо ще запомни тази информация. Най-добре се спрете на сряда – тази златна среда ще приемат спокойно и тялото, и работният ви график.
Леки храни
► Изберете продукти, съдържащи сложни въглехидрати и растителни влакнини: овес, гречка, мюсли, дини, краставици, сливи, ябълки (по-кисели сортове). Разпределете ги на 5 приема през равни промеждутъци от време. Можете да хапвате тези продукти сурови, печени или варени, но не повече от 1500 г на ден.
► Белтъчните храни подобряват обмяната на веществата и активизират ферментите, разграждащи мазнините. 4 пъти на ден яжте полумаслена извара (по 150 г) със сметана (15 г) или пийте айран (по 250 мл 6 пъти на ден). 2 пъти дневно можете да пиете и черно кафе (50 мл) без захар.
► За ден е разрешено да изяждате 450 г сварено не много мазно месо (може и печено на грил). Три пъти на ден пийте по 1 ч. кафе с мляко без захар и по 2 чаши шипков или зелен чай.
► Оризът е нискокалоричен и бързо засища. Организмът получава много калий и малко натрий, което благоприятства елиминирането на излишните течности от него. Към сварения без сол ориз добавете нарязан на ситно морков или кимион.
► Ако не сте алергични към цитрусите, на закуска, обяд и вечеря яжте само портокали или пийте прясно изцеден портокалов сок. В тези плодове има малко калории (40 кал на 100 г), но за сметка на това са богати на влакнини, които задълго уталожват чувството на глад. В белите ципи на портокала има пектин, който нормализира нивото на холестерол в кръвта.
► Рибата ще ви защити от сърдечно-съдови заболявания и диабет. Освен това е полезна за очите. Тя е незаменим източник на мастни киселини омега-3. От сутринта до вечерта яжте само мазна риба (скумрия или сьомга). Киселините омега-3 правят организма по-чувствителен към лептина – веществото, което ни „съобщава“, че сме сити.