СМЕХЪТ Е ПОДАРЪК ЗА ВСЕКИ ДЕН

Смехът е подарък за всеки ден
 
от Красимир ПРОДАНОВ, главен редактор на списание „Усури“
Снимки Константин НАЧЕВ
 
декември, 2010 г.
 
 
"Беше ми смешно с вас“казва Краснодар на Лили и Сиси и почти превивайки се от смях, излиза. Двете дами се споглеждат и… също избухват. Верижната реакция продължава, защото Коста замалко да си изтърве фотоапарата, когато и той е обхванат от кикотещ се пристъп, макар че вече и ние сме излезли от йога залата. Сега сме в едно малко квартално кафене, а момичето зад бара има право да гледа… недоумяващо. Всякакви ги има, сякаш се отронва от устата й, макар че съм готов да поспоря – точно като хората от „Фрейле“ няма никъде! Поне в София, в това съм сигурен! Гледаш ги и нещо те гъделичка вътре в стомаха – а минута по-късно си в плен и ти на смеха.
 
Смеете ли се правилно?
Странна работа е в смеха също да има правила. Във „Фрейле“ е точно така. Правилата им обаче са благородни. „При нас не се препоръчва да се смееш на другия, да го сочиш с показалец, който е символ на егото – разяснява ми Сиси. – При нас има смях на себе си, сочиш себе си и се смееш. Смеем се с другите, а не на другите.“
Заедно с Лили са основателките на уникалния клуб за смях, както пише на визитките им. И наистина е така. Събират се в края на седмицата – сякаш да съберат сили за новата, и започват… да се смеят. Правят го толкова заразително, че дори не питаш има ли повод. В йога на смеха – защото това е именно йога, обаче освен правила има и разработен комплекс упражнения. Прави го д-р Мадан Катариа, който е, естествено, индиец. От него са усвоили метода и двете момичета. Първи в България!
„Гледахме филмчета в интернет преди 3 години – продължава Сиси. – Ослушах се дали няма да го направи някой и у нас, но нямаше кой. Огледахме се дали можем да се обучим в съседна страна, но накрая решихме да идем при първоизточника. Така се озовахме с Лили при създателя на йога на смеха.“
 
Смях и усложнения
Питаме ги трудно ли е обучението, а Лили започва да обяснява как първото странично въздействие се оказало… мускулната треска. И понеже от десетина секунди не се смее, решаваме, че говори напълно сериозно! „Упражненията са трудни, схвана ми се цялото лице. После свикваш и става по-лесно. Колкото повече се смееш, толкова повече се смееш… Диафрагмата е мускул – със смеха се тренира и постепенно се отпуска.“
Йога на смеха е физическа практика. Това означава, че тежестта в изпълнението на упражненията пада върху тялото. А упражненията – това всъщност е смехът.
„Д-р Катариа подготвял статия „Смехът – най-доброто лекарство“ – продължава с разказа си Сиси. – По време на проучването си установил, че наистина смехът е много добро лекарство, но благотворният ефект идва, когато човек се смее най-малко 10–15 минути, което не можеш да направиш, докато гледаш например филм. Там се смееш няколко секунди по време на смешна сцена и толкова!“
Затова и докторът започва да опит­ва различни начини за продължително разсмиване – събира хора в парка, разказва им вицове и се смеят заедно. Вицовете им доскучават и затова преминават към… мръсни вицове. Акцията му е пред провал, защото намират все по-малко смешни неща наоколо.
„Д-р Катариа помолил присъстващите да дойдат само още един ден, за да им представи нова, уникална технология за смях. В главата си всъщност нямал нищо. Прибрал се, започнал да се рови в записките си и открил нещо много важно: не е задължително да ти е смешно, можеш да започнеш от тялото. Дори симулирайки емоция, тя се осъществява – ако например заемеш поза, изразяваща депресия, ще ти стане тъжно. Същото е и със смеха! На другия ден отишъл в парка и помолил хората за една минутка да се посмеят без причина. Започнали те, заразили се един от друг и десет минути не могли да спрат. Така започнало всичко. В днешно време йога на смеха има в 66 държави…“
 
 
Коремът ми умира от смях!
Всички обичат да се смеят на шегичките си – в краен случай на тези на другите, но йога на смеха вади на показ физическата реакция. Засмивайки се, участниците в сесията игнорират умовете си. Смеещият се човек няма време да размишлява, затова и смехът се явява направо медитативна практика. „Хората са свикнали да си носят тази маска от ежедневието – обяснява го и по друг начин Сиси. – Ти си изграждаш някакъв имидж, начин, по който възприемаш останалите, и изведнъж попадаш в среда, в която трябва да свалиш тази маска и да влезеш в ролята на малко дете, което подскача, тича наоколо и прави неадекватни неща. Малко е стряскащо, но като го правят всички заедно, е суперлесно. Това е истинската ни природа – играта.“
С помощта на играта и смеха от „Фрейле“ предлагат едно лекарство, за което в здравната каса няма никога да се сетят. Практиката е чудесно средство не само за групи от деца, но и тогава, когато трябва да отлепиш от пода сринатата психика например на онкоболни. Йога на смеха се играе и в групи от пенсионери – забравете след това за филма „Сърдити старчета“.
„Представям си мрежа, която да обхване супермного хора – чертае планове Сиси. – Основателят на системата има такава визия за световен мир чрез йога на смеха. Представя си, че като се смеят, хората засилват аурата си. Когато се смее група от хора, се получава синергия, което е многократно по-голямо от единица енергия. Така и аурата става колективна. Като се смеят много хора в един град, се превръща в аура на града и т. н. От неезотерична гледна точка, ако успееш да разсмееш един човек през деня, пак е нещо. Ако той също успее да разсмее някого другиго, ставате двама! После четирима… И мрежата е налице!“
 
Физиономия от камък
Хора, които не се смеят, обаче има, предугаждат следващия ми въпрос Лили и Сиси. По време на занятие са имали случай някой с каменна физиономия да затръшне вратата от външната страна. „Идеята е да не пречим. Правихме един флашмоб (инициатива на група хора на обществено място) в метрото по едно популярно филмче, в което един човек влиза и разсмива целия влак. Решихме да направим същото нещо, бяхме около 40 човека, разделихме се на групички. Като стигнехме спирка, спирахме да се смеем, после пак започвахме. Но имаше много ядосани хора. Казваха: „Това е безобразие, ужас!“ Хората не са готови винаги да те слушат, всеки си има своите проблеми, а ние не искаме да сме дразнители. Гледаме да се смеем на места, на които не пречим.“
Смехът обаче действа и като магнит, допълват веднага. Разказват ми как едно момче от групата довело непозната девойка. Той се засмял, тя също и… ето ги тук. Въпреки че са напълно непознати! Макар че за хора, които се смеят заедно, това понятие просто не важи. От първата усмивка!
 
 
Смехът е и кислород
След смеха идва спокойствието, показват лицата на участниците в сесията. Сега са се отпуснали, заели са медитативна поза и са затворили очи. Упражнението обаче е за дишане. То ще внесе баланс на физическо ниво, който ще се пренесе по-късно и на енергийно. Така в най-пълна степен смехът ще окаже благотворното си влияние, отдалечавайки стреса и дебалансираността от нас. Човек използва обикновено една малка част от дробовете си. Чрез йога дишането се изпразва застоелият въздух. Енергизиращ се, придобиваш и тонус. За да бъдеш здрав, трябва да дишаш правилно.
 
Споделено през… кикот
Силвия Пенчева „На 25 години съм, имам интересен смях… Много лесно се разсмивам! Гледам да не взимам нещата много на сериозно, но не ми е толкова лесно. Имах отчайваща нужда от йога на смеха. По професия съм програмист, по цял ден съм на компютър и комуникацията се изнася в интернет, с хора, които също са по цял ден в интернет, липсваше ми контактът с тях.“
Лили Христова „Моето е почти същото като нейното, само името ми се различава. На 25 години съм, програмист. Преди да се сблъскам с йога на смеха, бях доста депресирана, не бях особено доволна от живота. Но тя го промени на 180 градуса.“