Тяло, близо до идеала
Колекция от съвременни методи за усъвършенстването му
август, 2013 г.
© Vitaly Valua / 123rf.com
Лекарите са единодушни, че постигането на стройна фигура е възможно само чрез полагане на комплексни усилия: правилно и осъзнато хранене, целенасочено физическо натоварване и козметична поддръжка във вид на салонни процедури и подходящи грижи вкъщи.
Диета с вкус на здраве
Специалистите предупреждават, че строгите диети не само са опасни за здравето, но често – и безполезни. След едноседмично гладуване е съвсем естествено да отслабнете, но също толкова естествено е и да си върнете килограмите, когато се върнете към обичайния си режим на хранене. Организмът, подложен на стрес (т.е. на гладуване), започва активно да натрупва мазнини. Освен това резките колебания в теглото влияят зле на състоянието на кожата и благоприятстват появата на стрии.
За да стабилизирате теглото си, не ви трябва диета, а балансирано хранене. Вярвате или не, но здравословно приготвената храна може да бъде и вкусна. Само не бива да прекалявате с количествата от нея. Тактиката да ставате малко гладни от масата не е като да гладувате през целия ден. Бавното и осъзнато дъвчене изглежда пренебрежимо лесна мярка, но гарантирано води до отслабване. При това неусетно.
Сладък живот – лоша кожа
Балансираното хранене е важно не само за поддържане на фигурата, но и за състоянието на кожата. Излишъкът от захар и бързи въглехидрати благоприятства гликацията, която води до преждевременно стареене.
Гликацията
е биохимичен процес на взаимодействие на захарта (гликозата) с протеините. В резултат на това взаимодействие и в условия на повишено ниво на захар в кръвта тъканите (и по-специално колагеновите влакна, когато говорим за кожата) се увреждат. Откривателят на реакцията гликация предположил, че тя играе съществена роля при развитието на диабета и неговите усложнения. Извън човешкия организъм процесът се наблюдава, когато готвим храна – например кафявата карамелена коричка, която се образува върху крема брюле, е продукт именно на гликация.
За да избегнете неприятните странични ефекти от прекаляването със сладкиши, включете в менюто си продукти, богати на антиоксиданти и полиненаситени мастни киселини омега-3 и омега-6 (от зехтин, зелени подправки, зеленчуци и мазни видове риба).
В спортна форма и без спорт
Вярно е, че може и да не отслабнете от спортуване, но ако искате да имате стегнато тяло, трябва да посещавате редовно спортната зала. Помолете специалист да избере най-подходящата за вас тренировъчна програма, в която да присъстват както упражнения за издръжливост, така и за сила. Аквааеробиката ще ви помогне да намалите теглото си, пилатесът – да подобрите гъвкавостта си, а с модерната напоследък зумба (за нея вижте повече на стр. 19) можете за много кратко време да стегнете бедрата и седалището.
Ако нямате време за редовно спортуване, тогава решението на вашия проблем може да е тренажорът Speedfitness – иновативен уред, който стимулира интензивно тялото с електроимпулси. Впрочем с нито една конвенционална тренировка, било то и най-интензивната, не може да се постигне такова силно въздействие върху мускулатурата. Електростимулацията подпомага изграждането на мускулна маса, без да се натоварват ставите и сухожилията. Изследвания сочат, че 40-минутна тренировка на този тренажор се равнява на 5 часа интензивни силови и кардиозанимания. Освен редуциране на теглото постигате и намаляване на степента на целулита (благодарение на подобреното кръвоснабдяване на съединителната тъкан и разширяването на кръвоносните и лимфните съдове).
Марш на водата
Теглото може да се увеличи не само от мастни отлагания, но и от задържаната в тъканите течност. Застойните явления на свой ред водят до поява на отоци и създават Негово Величество Целулита. Ако лимфната ви система не може да се справи сама с елиминирането на застоялата в клетките вода, е нужно да є помогнете. Отлични дренажни свойства притежават аюрведичните масажи (например удвартана). Специфичната техника на масажиране позволява да се влияе на дълбоко разположените мастни клетки, да се възстановят трофичните процеси в кожата (процесите, отнасящи се до храненето и кръвоснабдяването) и да се активизира движението на лимфата.
Масажът се прави с билков лосион, богат на витамини и микроелементи, който допълнително подхранва кожата и я прави по-опъната и мека. Обикновено ефектът от дрениращите процедури е забележим веднага. Но по-добре е да закрепите резултата с още няколко сеанса в салона, а вкъщи да го поддържате с кремове и гелове, съдържащи извлеци от полски хвощ или етерични масла от цитрусови плодове, които стимулират движението на лимфата и подпомагат спадането на отоците.
Един ден в банята
Банята (а също така сауната, хамамът и прочее разновидности на парната баня) е идеален помощник в борбата с излишните килограми. Термопроцедурите подпомагат извеждането на токсините и подобряват видимо състоянието на кожата.
Най-достъпна и безопасна е парната баня, която е добре да посещавате поне веднъж седмично. По време на процедурите не се забранява да пиете вода или билкови чайове. Докато стоите в помещението, можете да масажирате проблемните си зони с мед – той усилва кръвообращението и снабдява кожата с важни микроелементи. След банята е препоръчително да направите пилинг на цялото тяло и да нанесете моделиращо или стягащо козметично средство.
Оформяме силуета
Нали знаете, че последни се стопяват със спорт излишните мазнини от проблемните зони? За да коригирате тялото локално, е препоръчително да прибегнете до някои ефективни козметични процедури (например криотерапия). Екстремно ниските температури активизират обмяната на веществата, ускоряват кръвообращението, намаляват мастните отлагания и заздравяват мрежата от колагенови нишки, която поддържа кожата опъната.
За съжаление, у нас криосауната и криолиполизата не са популярни методи, въпреки че са доказали своята ефективност по света. Ще ви осведомим за тях обаче, защото, както често се случва, новостите ни изненадват изневиделица.
Криолиполиза
Много бърз коригиращ ефект на проблемните зони бихте постигнали с криолиполизата, която се прави със съвременния апарат на фирма Zeltiq. Сигурно не е популярна в България, защото е доста скъпа. Същността на криолиполизата е избирателното шоково охлаждане само на липидите (мастните клетки), без да се стига до повреда на здрави клетки, които ги заобикалят. Странични ефекти, като синини и отоци, практически са изключени. В повечето случаи за намаляване на обемите е достатъчна само 1 процедура. Но моля, ефектът ще се появи постепенно, тъй като след замразяването липидите се елиминират от организма по естествен път. Така че крайния резултат ще можете да оцените едва след 2–3 месеца.
Без целулит
Целулитът невинаги е свързан с излишно тегло. За да се преборите с него, ще ви трябва по-специална терапия (толкова по-интензивна, колкото по-изразена е портокаловата кожа). Не подценявайте антицелулитните масажи – и ръчните, и апаратните. Разтриването на кожата със специални движения подобрява кръвообращението и лимфопотока и „разбива“ разрасналите се мастни клетки, т.е. целулита. Най-голямото достойнство на този масаж пред останалите е неговата безболезненост (стига да се прави от обучен специалист). Първите резултати се появяват само след няколко сеанса. Ако обаче целулитът ви е в по-напреднал стадий, ще трябва да използвате апаратен метод.
Най-големият хит напоследък е методът ендермотония, който съчетава вакуумен масаж (ендермология, или методът LPG) с ултразвуково въздействие, безинжекционна мезотерапия и светлинно облъчване. Процедурата се извършва с апарата Eximia. Само след един сеанс (продължителността му е между 30 мин и 2 часа в зависимост от зоните, които се третират) кожата става по-равна, излишната течност е елиминирана и обемите са намалени. За постигане на максимален ефект са ви нужни 8–10 процедури (по 3 на седмица).
За домашно
Ефектът, постигнат със салонни процедури, трябва да бъде задържан със средства за домашно ползване. Изберете моделиращи кремове и гелове, съдържащи кофеин, карнитин или витамин РР. Тези съставки разрушават мастните клетки, заздравяват стените на кръвоносните съдове и стимулират кръвообращението. Продуктите е добре да се нанасят ежедневно – сутрин и вечер. Желателно е с лек масаж, с помощта на твърда ръкавица. При изразена оточност преди сън е добре да използвате отделно и дрениращо средство.
Нежен лимфодренажен масаж може да си направите и сами вкъщи: разтривайте кожата на цялото тяло с кръгови движения по посока от долу нагоре (от глезените към бедрата и ханша). Не натискайте много силно, а движете дланите по-енергично.
Козметиката на основата на морски водорасли също може да ви помогне да изгладите целулита. Няма да е излишно да си правите и вани с морска сол (тя изтегля токсините). Имайте предвид, че солта трябва да е много – разтворете не по-малко от 250 г във ваната. Можете да добавите няколко капки етерично масло от портокал или бергамот.
Добри помощници в борбата с целулита са и загряващите маски (с люта чушка, канела или джинджифил). Увийте намазаните с продукта участъци с домакинско прозрачно фолио, за да подпомогнете процеса на загряване и проникване на активните съставки по-надълбоко в кожата. Загряващите антицелулитни средства могат да предизвикат раздразнения. Затова ги дръжте върху кожата си точно толкова време, колкото е указано върху опаковката.
(…)
ПЪЛНИЯ ТЕКСТ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА БЕЛА ИЛИ В ЕЛЕКТРОННИЯ ВАРИАНТ ТУК