Солена мистика от Хималаите
Разговора води Мариана ЯНЕВА
февруари, 2012 г.
© Fabrizio Troiani | Dreamstime.com
"Солта по принцип е мистичен елемент“ – просветлява ме Павлина ДЖИЕВА, управител на фирма „Бялата орлица“, която от две години предлага на българския пазар причудливия солен хималайски кристал. Когато се каже, че нещо е мистично, автоматично включвам на режим „недоверие“. Но попадам на един текст на Петър Дънов, в който той твърди, че „физическият свят е свят на солта“. Това вече ми звучи абсолютно материалистично и съответно достойно за доверие. Всички знаем, че 75% от човешкото тяло са вода, в която е разтворено определено количество сол, подпомагаща работата на мускулите и отговорна за правилното протичане на нервните импулси и транспортирането на хранителни вещества в клетките.
От Павлина разбирам, че най-чистата сол на Земята е хималайската кристална сол, която е
100% натурален продукт
Тя е на внушителните 500 милиона години. „Кристалната ù структура е много чиста. Добива се от солни мини в подножието на Хималаите, където се е запазила от съвременното замърсяване на моретата и океаните. Ако човек вложи намерението си в нея, тя може много да му помогне. Спомням си една клиентка, която дойде при мен с някакво артритно заболяване… Не можеше да отвори едната си длан. Помоли ме да ù избера кристал, който да влезе точно в сгъвката, която образуваше свитата ù длан. Беше убедена, че той ще я излекува. Намерих ù подходящ и след няколко седмици тя дойде да ми благодари и да се похвали, че вече може да движи пръстите си. Кристалите на хималайската сол помагат, но само ако вложите намерението си в тях. Вярата лекува повече от самия кристал“ – обяснява ми Павлина, която, преди да се специализира в кристалните въздействия на хималайската сол, се е занимавала с кристалотерапия. Приключваме с мистиката и започваме да говорим за
чиста химия
Кристалната сол е с йонна кристална решетка, а разтворена във вода, прави водата електропроводима. Благодарение на нея се управляват и всички течности в тялото, а оттам и клетъчният метаболизъм. Цели 97% от състава на кубичната ù кристална решетка се падат на натриевия хлорид. Но освен него тя съдържа жизненоважни за човешкия организъм минерали и елементи (също в усвоима йонна форма и също участващи в клетъчния метаболизъм): калий, калций, магнезий, фосфор. Розовият ù цвят се дължи на желязото в нея, а жълтеникавите оттенъци – на магнезия. Според авторитетно американско научно изследване в този продукт присъстват
94 елемента от Менделеевата таблица
84 от които участват в метаболизма на човешкия организъм. Но по-важното е, че процентното съотношение между елементите в самата сол е същото като процентното съотношение на същите елементи в състава на човешкия организъм. Това прави хималайската сол изключително балансиращ за човешкия организъм продукт. За разлика от обработения и пречистен от тези минерали
натриев хлорид
който увеличава съдържанието на натрий в организма и по този начин нарушава баланса на другите минерали. Дебалансиращото действие на трапезната сол се дължи на промишленото ù пречистване, което нарушава минералния баланс и кристалната структура на натриевия хлорид. „Още по-неприятното е, че готварската сол, която консумираме, е обогатена с Е 554 – натриев алуминиев силикат (Sodium aluminium silicate). Благодарение на него тя стои сипкава, но това няма нищо общо със здравето на човека, а с това, как изглежда продуктът“ – възмущава се Павлина Джиева.
Според световното законодателство (Codex Alimentarius), а и според българското, за да се продава една сол на пазара, тя трябва да съдържа не по-малко от 97% натриев хлорид. Хималайската сол не прави изключение от това правило – в нея натриевият хлорид е над 97%. Прочитам го в сертификат за качество, който придружава всяка пратка, пристигаща от Германия в офиса на Павлина Джиева. „Впрочем сам по себе си натриевият хлорид не е вреден – твърди тя. – Той е съставка на кръвта. 0,9% разтвор на натриев хлорид във вода се нарича физиологичен разтвор. Проблемът на готварската сол е, че тя е деминерализирана. Тоест не натрият е в повече в нея, а просто другите минерали липсват. Да не говорим, че е и йодирана поради факта, че България се смята за ендемичен район (жителите на такива райони обикновено страдат от болестта гуша заради липсата на йод в почвата и храните – бел. ред.). По принцип йод може да се набавя спокойно от спанака и от орехите.
Присъствието на кристалите в дома
е също полезно. Самата Павлина има огромна стена от блокчета хималайска сол над леглото си. Радиестезични измервания показали, че тези кристали вибрират със същата честота като човешкото тяло. По-точно, вибрират в същия честотен диапазон като човешкото тяло – между 3 и 60 херца. „Нашата мозъчна дейност вибрира в тези честоти – добавя Павлина. – Това помага да хармонизираме телата си на физическо ниво. Кристалът е силен като присъствие в определен периметър. Когато застанеш в аурата му, се чувстваш хармонично.“
За да носи тази изконна вибрация обаче, хималайската кристална сол трябва да бъде добивана ръчно. „Ние внасяме само сол, добита от планината Солната верига (Salt Range), разположена в подножието на Хималаите, на територията на Северен Пакистан. Солта се добива на големи каменни блокове, които се сортират, измиват се ръчно и се изсушават на слънце. Натрошават се до необходимите размери и се пакетират за различни цели“ – уверява ме Павлина.
Коя е полезната доза сол
която човек трябва да консумира на ден – на този въпрос Павлина Джиева не ми даде конкретен отговор. Защото според нея въпреки цитираните дневни норми всеки човек има различна потребност от сол. Хората изразходват различно количество енергия: едни се потят повече, други – не; едни спортуват, други – не; едни пият повече вода, а други – не…
„Наскоро прочетох нещо, което ме шокира – според едно научно изследване хората, които прекаляват със солта, са подложени на по-малък риск от сърдечносъдови заболявания, отколкото хората, които приемат сол в недостатъчно количество.“
Това само доказва колко важен елемент за човешкото здраве е солта. Но само натуралната сол.
О, соле! (мио)
Солето е разтвор на кристали хималайска сол във вода. Първо се приготвя наситен разтвор, като в стъклен съд се поставят 3–4 едри кристала сол и се заливат с 200–300 мл вода (най-добре изворна). След около 15–20 часа престой водата спира да разтваря солта (познава се по това, че на дъното остават неразтворени кристали) и разтворът е с наситеност 26% – готов за консумация. Енергийна напитка соле се приготвя, като от наситения разтвор се взима 1 ч. л. и се разбърква в чаша вода. Пие се всяка сутрин на гладно. Трайността на такъв разтвор е неограничена. За да поддържате разтвора наситен в съда, добавяйте периодично сол и вода. Соленият разтвор зарежда организма с енергия в продължение на 24 часа, пречиства и преструктурира кръвта, балансира кръвното налягане и може да неутрализира нарушеното рН, причина за множество симптоми на различни заболявания. 1 ч. л. соле съдържа около половин грам сол. Такова количество е жизнено необходимо и трябва да се приема всеки ден.