Целулит: Причини и решения с Кристина Дончева

В съвременния забързан свят, темата за здравето и доброто самочувствие заема все по-централно място в живота на много хора. Кристина Дончева, със своето икономическо образование и дългогодишен опит във финансовата сфера, избира да се посвети на уелнес индустрията. Създавайки Уелнес център за здраве и дълголетие, тя обединява знанията си за финансите и страстта си към здравето, за да помогне на клиентите да постигнат желаните естетични и здравословни резултати. В това интервю, Кристина споделя важността на правилното хранене, физическата активност и иновационни терапии в борбата с целулита и подобряването на общото благосъстояние.

Кристина Дончева има икономическо образование и дълго време работи във финансовата сфера, но темата за здравето е нейната страст. Едно от първите и занятия докато живее и учи в Испания, е в здравен център, където учи от специалистите там – диетолог, хомеопат и остеопат, консултира клиентите в избора на билкови препарати и хранителни добавки. В последните 3 години работи в уелнес индустрията в център за костно здраве. В момента е съсобственик на Уелнес център за здраве и дълголетие, където със съдружнички, медицински специалист и козметик помагат на клиентите си да постигат добри естетични и здравословни резултати.

Какво представлява „портокаловата кожа“ (целулит) и защо се образува?

Тук трябва да кажем, че термина портокалова кожа е едно и също с естетичния и здравословен проблем – целулит. И се нарича така заради това, че при целулита проблемите с кръвообращението, застой на лимфата, проблеми в съединителната и мастната тъкан, възпаление в съединителната и мастната тъкан, правят така, че кожата изглежда неравна и всъщност да прилича на кората на портокала. Иначе това се случва предимно на жените, поради факта, че жените имат повече естроген в организма. Това е един от хормоните, които отговарят за мазнините и разпределението им  в организма. И то е в по-големи нива при жените и също така заради структурата на съединителната тъкан, което води до това, че при жените този проблем е по-видим.  Всъщност най-честите места, по които се натрупва целулит, това са бедра, ханш, крака, предна и задна част на крака, корем и горна част на ръце.

Можете ли да обясните какви са основните фактори, които допринасят за появата на целулит – генетика, начин на живот, хранене, хормонални изменения?

Той се образува от комбинация от проблеми с мастната тъкан, която е под кожата, съединителната тъкан и проблеми с кръвообращението и лимфата. Обикновено става въпрос за възпаление в тялото.

Разбира се, че генетиката има значение. Ако майка ви е имала целулит, много по-вероятно и вие да имате целулит. И ако генетично имаме проблеми с натрупване на мазнини, проблеми с кръвообращението, с забавяне на метаболизма, е нормално това да доведе до повече целулит. Хормоналните изменения са много важни. Дори приема на контрацептиви може да доведе до появата на целулит.

Проблемни периоди, в които се появява целулита, това обикновено са пубертета, менопаузата, но и през бременността може да се случи.

Важно е също така да се приема достатъчно вода, да не се пуши, да не се приема много алкохол. Това да се движим, да спортуваме, както кардио, така и силови тренировки са методи да се справим с целулита. Трябва да има кардиото, за да се намаляват масните натрупвания, пък силовите тренировки са за да се натрупва повече мускулна маса, която изгаря все повече мазнина. Както казах, ходете, плувайте, всичко това е добре дошло.

Важно е да се ядат качествени храни, качествени протеини, мазнини, добри въглехидрати, бавни въглехидрати, да се избягват всякакви преработени храни, много солени храни, тъй като водят до задържане на течности и от там още по-зле изглежда целулитът.

Какво се случва в кожата и подлежащите тъкани, когато се образува целулит?

Първо, тук трябва да кажем, че има няколко вида целулит.

Единият такъв е воден целулит, когато е в началото, първата фаза на целулита, когато отскоро се е образувал целулита.

След това вече има, адипозен целулит, където има повече мастни тъкани. Увеличава се техния обем и кожата изглежда неравна.

Има фиброзен целулит, когато вече е много стар целулита. И тези мастни тъкани са станали фиброзни. Този е най-трудният за третиране целулит.

Кои слоеве на кожата са най-засегнати и какви са основните механизми, които водят до характерния външен вид на портокалова кожа?

Започваме от най-горния епидермиса. При него няма толкова проблем, колкото видимо. Но не е основният проблем там, така да го наречем. Разбира се, ако не е хидратирана кожата, ако не е хидратиран епидермиса, може повече да се вижда целулита.

Дермисът, това е средния слой на кожата. Там е съединителната тъкан, колагеновите нишки. И когато се намали колагена, това намалява еластичността на кожата и води до неравности на кожата.

Но всъщност същинския проблеми е в подкожната мастна тъкан и така наречения хиподермис. Най-дълбокият слой на кожата, където са мастните клетки. Те са разделени от съединителна тъкан. Тези мастни клетки са ключови за развитието на целулита. Те увеличават обема си и стават видими. Другият проблем, който съществува тук е, че самата мастна тъкан може да бъде център на възпаление. Мастната тъкан може да има възпаление вътре в нея. Когато имаме такова тихо възпаление в организма, няколко са факторите, които могат да доведат до целулит.

Първо, възпалението може да наруши нормалното кръвообращение и лимфния дренаж, което казахме е едно от най-важните неща за съединителната тъкан и за целулита. Когато тези системи не работят оптимално, токсините не се изхвърлят, задържат се точно в мастната тъкан и тя се уголемява. Когато се храни с възпалителни храни, това влошава отново целулита. Обратното, противовъзпалителните храни пак ни помагат. Това са много зеленчуци, плодове, риба, такива здравословни мазнини, като зехтин, маслини, авокадо.

Лошия начин на живота, като тютюнопушене и прием на алкохол водят до окислителни процеси в тялото, които отделят свободни радикали, които също по някакъв начин се свързват с възпалителните процеси в тялото. Това води до увреждане на клетките и влошаване на целулита.

Кои са най-ефективните начини за превенция на целулита?

На първо място, правилно кръвообращение и движение на лимфата, т.е. правилното кръвообращение и лимфата може да се постигнат чрез спорт, движение или чрез антицелулитни масажи. След това хидратация. Много е важно да пием много вода, за да не се задържа. Иначе ако не пием вода, имаме задържане на течности. Намаляването на солта е много важно. Казахме, солта може да доведе до задържане на течности.

Разбира се правилното хранене, което няколко пъти го засегнахме. И физическата активност. Тя трябва да бъде редовна. И вече масажи – ръчни или апаратни. И другото нещо, което много добре влияе, това е сухото четкане на кожата. С твърда четка от естествен косъм, която от една страна раздвижва лимфата, от друга ексфолира кожата и помага за регенерация на кожните клетки. Разбира се, може да добавим и някакви продукти, тип кремове, но не може да очакваме чудеса само от тях.

Когато сме под стрес, нивата на стресовите хормони се покачват. Това може да доведе до затлъстяване. Може да доведе до възпаление в тялото, за което вече говорихме как е свързано със целулита. Така че трябва да практикуваме техники за релаксация, да практикуваме йога, пилатес и такива дихателни практики, медитация.

И не на последно място, трябва да внимаваме с това да не доведем тялото в някакъв хормонален дисбаланс, който може да бъде основен причинител на целулита.

Кои са основите методи за борба с вече образуван целулит?

Те са много близки до тези, които казахме, че трябва за превенция, физическа  активност, правилно хранене, хидратация, да се ограничат преработените храни, захарта, солта, вредните мазнини, кремове, масажи, лимфни масажи, било то с апарати или ръчни, сухото четкане на кожата.  Разбира се, ако всичко това не помогне, може да се стигне и до по-инвазивни методи, като мезотерапията, която представлява инжекционна процедура, въвеждане на микро-ижекции с различни активни съставки, които разграждат мастната тъкан.

Разбира се, ако сме с наднормено тегло, е много важно да отслабнем, въпреки че целулитът не е проблем само да хората с наднормено тегло. Ако все пак имаме такова, трябва да отслабнем, ако искаме да имаме подобряване да целулита.

Какво прави апаратът ICoone Wellness толкова ефективен в борбата с целулита?

На първо място, това е лимфният дренаж – раздвижване на лимфата. Това, което iCoone прави, е подобряване на микроциркулацията на кожата. Вакуумната стимулация подобрява притока на кръв и кислород към кожата. Това подобрява нейната хидратация, нейната стегнатост. Освен това, вградената лед светлина в уреда стимулира собственото производство на колаген и еластин, което прави на кожата да бъде по-стегната и целулита по-малко видим. Лазерът намалява обема на мастните клетки и по този начин отново подобрява целулита.

Какви са основните предимства на ICoone Wellness в сравнение с други апаратни методи за третиране на целулит?

Говорейки за кавитация и радиочистота, това са две процедури, които разрушават мастните клетки. Едната чрез нагряване, радиочестотата чрез нагряване, кавитацията чрез вълни, вибрации.

И съответно, разрушавайки масните клетки, убивайки ги напълно, те биват метаболизирани през черния дроб. И това може да бъде опасно, ако се прекали с тези процедури или ако пациентът има проблеми с черния дроб.

Докато при iCoone, това, което се метаболизира, се метаболизира през лимфата. Абсолютно всички токсини, отпадъци, които се изхвърлят, се изхвърлят през лимфата. И само с пиенето на много вода, всички тези токсини се изхвърлят.

В какво се различава от други технологии като LPG, кавитация или радиочестотни процедури?

Принципът на действие на iCoone е да използва мултифракционна и мултидименсионална вакуумна стимулация, чрез така нареченита микро-алвеоларна технология.

Тъй като при iCoone имаме три, не една, както при LPG, вендуза да я наречем, а три. Две от тях са с едни малки дупчици, наречени микро-алвеоли. И това прави процедурата много по-нежна, безболезна, подходяща за деликатни кожи, подходяща за всякакви възрасти от деца до възрасти, включително и за бременни жени.

Така че, особено когато става въпрос за чувствителна и тънка кожа, няма аналог.

Колко процедури с ICoone Wellness са необходими за видими резултати?

Първите резултати за заглаждането на кожата идват след 3 до 5 процедури. За оптимален резултат препоръчваме 8-10 процедури. Като процедурите могат да се правят и всеки ден.

Ако това е трудно за клиентите, то през 2-3 дни е хубаво да се правят.

Колко дълготраен е ефектът от тези процедури?

Дълготрайността на ефекта зависи от това колко сериозен е бил проблема, от колко дълго е проблема.  И колкото повече време е минало от както е започнал да се образува целулит, той е толкова по-устойчив и труден за разбиване. Така че, зависи от начина на живот, човекът пуши ли, пие ли, движи ли се, как се храни. И разбира се, е хубаво да се правят поддържащи процедури.

Кои са най-големите митове около борба с целулита?

Митовете са няколко. Първо, че това е само проблем за жените. При мъжете също може да има целулит. По-малко и по-малко видим заради самата структура на съединителната тъкан. Друг мит е, че това е само естетичен проблем. Това е и заравословен проблем, тъй като е свързано с възпаление вътре в тялото, което трябва да се намали, за да се ограничи целулита. Мит е, че само дебелите хора имат целулит. Не, виждала съм много слаби хора с целулит. При нас идват постоянно такива хора. Мит е, че само възрастните хора имат целулит, защото с възрастта се получава да имаш. 16 годишни момичета също имат  целулит. Мит също така е, че чрез спорт, ако тренираме редовно, няма да имаме целулит. Не е така. Моя близка приятелка е спортен инструктор. Тренира, прави по няколко тренировки на ден. Изглежда страхотно, има страхотна форма, мускули, няма почти подкожни мазни. Въпреки всичко, има целулит. И друг мит е, че кремовете могат да ни спасят от целулита. Не, просто трябва цялостен подход. Трябва да включим процедури, трябва да се храним добре, да се хидратираме, да се движим, да изчеткаме кожата.

Могат ли всички хора да се възползват от ICoone Wellness или има противопоказания?

Методът е подходяващ от малки деца до възрастни, включително и за бременни до деня на раждането и след него. Но все пак има групи от хора, които трябва да избягват тези процедури. Това на първо място са хора с активно онкологично заболяване. Хора, които приемат лекарства, които разрежат и кръвта. Когато имаме някаква открита рана или лезии по кожата. И вече локално трябва да се избягват разширените вени, да не се минава през тях. Въпреки че специално за лимфния дренаж, който стяга стените на кръвоносните съдове, т.е. е подходяща и за такива хора със слаби кръвоносни съдове.