Шоколадова репутация
септември, 2011 г.
© Piotr Marcinski | Dreamstime.com
Полезен, вреден, празничен, пристрастяващ… Шоколадът поражда много вълнения, но и съмнения. Днес около този вкусен продукт са се нароили куп митове. Какво обаче последно твърдят експертите?
Покачва либидото
В своите мемоари знаменитият Казанова нарича шоколада „чудесен афродизиак“. Английският психолог Дейвид Люис прави изследване, в хода на което става ясно, че шоколадът може да достави повече удоволствие, отколкото целувката. Този какаов продукт може да увеличи пулса от стандартните 60 удара в минута в състояние на покой до 140 удара в минута. Топенето на шоколада върху езика предизвиквало по-интензивно и по-продължително усещане, отколкото една страстна целувка, твърдят други учени. Днес е известно, че благодарение на съдържанието на фенилетиламин (вещество със стимулиращ ефект) в шоколада той благоприятства производството на ендорфини (съединения, отговорни за нашето добро настроение). Но не може да се твърди, че шоколадът има силно възбуждащо действие. Той просто предизвиква у нас усещания, сходни със състоянието на влюбеност: емоционален подем, радост, еуфория.
От него се пълнее
Мастити диетолози застават плътно зад това твърдение. Да, шоколадът е висококалоричен продукт – 540 кал се съдържат в 100 г тъмен шоколад; 547 – в 100 г млечен; 550 – в 100 г бял. Този продукт изобилства също и от наситени мазнини, които лесно се превръщат в сланинки по тялото ни. Значи ли това, че тези, които искат да се отърват от излишните си килограми, трябва да се откажат от шоколада? Съвсем не. Нито един продукт, в това число и шоколадът, не може да бъде наречен само вреден. Далеч по-вредно е да бъде вписан в графата „хранителни табута“, тъй като подобно когнитивно (познавателно, умствено) ограничение може да събуди неконтролируемо влечение към „забранения“ продукт. Консумирането на малки количества шоколад ще ви освободи от чувството, че сте ограничени, и ще ви даде свобода да си съставите по-здравословна диетична програма. Според диетолозите най-полезен е горчивият шоколад с орехи. Той съдържа повече витамин Е, магнезий, калий, фосфор и желязо – все ценни за човешкия организъм вещества.
Пристрастява
Макар че един страстен любител на шоколада е в състояние да отиде до другия край на града заради един шоколадов бонбон, шоколадът не трябва да бъде наричан наркотик. Американският биохимик Даниел Пиомели е доказал, че шоколадът съдържа подобно на анандамида стимулиращо рецепторите и основно мозъка вещество. То действа на принципа на марихуаната – предизвиква кратковременно състояние на блаженство и намалява болката. В същото време учените са изяснили, че в шоколада това вещество е в незначително количество, за да предизвика пристрастяване. Освен това то се разгражда в организма ни от жлъчната киселина и дори не стига до кръвообращението. Затова, когато говорим за шоколад, може да става дума само за психологическа, но не и за физиологическа зависимост.
Разваля кожата
Това е мит. Често чуваме, че шоколадът провокира появата на акне, но няма никакви доказателства за това. Акнето може да бъде предизвикано от заболяване на вътрешните органи, стрес и изменение на микрофлората на стомашно-чревния тракт. Но неголямото количество шоколад не може да стане причина за появата на пъпки. Шоколадът може единствено да подпомогне обострянето на процеса при пациенти с акне.
Провокира алергия
Въпреки разпространеното мнение алергия от самите какаови зърна се среща крайно рядко. Често алергия се провокира не от самия шоколад, а от компоненти, влизащи в състава на шоколадовите изделия – мляко, соя, царевичен сироп, ядки, ароматизатори и оцветители.
Източник е на антиоксиданти
Наистина в какаото се съдържат много вещества, които притежават антиоксидантни свойства. Основните от тях са изофлавоноиди и полиненаситени мастни киселини, а освен това и витамините антиоксиданти Е и С. За сравнение: в блокче тъмен шоколад се съдържа такова количество флавоноиди, колкото в 6 ябълки/5 ч. ч. черен чай/2 чаши сухо червено вино. Изследователи от Харвардския университет стигнали до извода, че хора, които редовно си хапват шоколад, живеят средно почти година повече от тези, които са се отказали от това удоволствие.
Помага за възстановяване на силите
Това е истина. Освен стимулатора фенилетиламин в шоколада и по-специално в какаото има още кофеин и теобромин – силни стимулиращи съставки. Именно затова шоколад не се препоръчва на деца под 3-годишна възраст, както и на възрастни хора. Внимателно дозирайте дневното количеството шоколад, като се съобразявате с приема на други, съдържащи кофеин продукти (като енергийни напитки, чай, кафе и някои лекарства). „Талантът“ на тъмния шоколад да облекчава хроничната умора се потвърждава от изследване, проведено съвсем скоро във Великобритания – след консумация на тъмен шоколад с високо съдържание на какао доброволните участници в теста чувствали значително по-слабо умората. Твърди се, че дори миризмата на шоколад подпомага производството на серотонин (хормона на щастието) в човешкото тяло.
Шоколадови глезотии
Козметичните процедури с шоколад се практикуват повсеместно в спа центрове и козметични салони напоследък. Освен приятни те са и много полезни.
► Те се правят или с обикновен шоколад (със съдържание на какао не по-малко от 55%), или с шоколад и добавка на различни други съставки в зависимост от целта на процедурата. Маслото и какаото са много полезни за кожата, защото я омекотяват, овлажняват я в дълбочина и облекчават раздразнените участъци. „Шоколадовите“ козметични процедури работят и в полза на по-лесното регенериране на клетките на кожата. Затова се препоръчват за третиране на зряла кожа.
► Ако пък искате да коригирате фигурата си, горещо ви препоръчваме масаж на проблемните зони с шоколад. Съдържащият се в шоколада кофеин има силен антицелулитен ефект.
► Шоколадовите процедури повлияват благотворно не само външността. В резултат на синтеза на серотонин и теобромин, който протича в организма, дори при външно приложение на шоколада те оказват антистресово действие. Такова удоволствие можете да си доставите и при домашни условия. Вземете 50 г горчив шоколад, разтопете го на водна баня, добавете 1 ч. л. зехтин и оставете сместа да изстине. Нанесете я на лицето, шията и зоната на деколтето и изчакайте 10–15 мин. Ефектът е коприненомека кожа.