7 стъпки към по-младежки вид
юни, 2011 г.
„Изглеждаш млада!“ е комплимент, който всяка жена иска да чуе. Има поне седем начина да направите така, че той да бъде отправен и по ваш адрес.
© Ryan Jorgensen | Dreamstime.com
1. Основи на основата
Учени от университетската кожна клиника в Гьотинген показали на участниците в един експеримент компютърно анимирани женски лица. Оказало се, че лицата с неравномерен тен били оценявани като доста по-възрастни (понякога дори с 20 години) от биологичната си възраст. Ето защо пудрата и фон дьо тенът са козметичните продукти, които всяка уважаваща себе си жена трябва да притежава. Отделните пигментни петна се тушират най-добре с щифт коректор в коралов цвят. Избягвайте силното матиране и нанасянето на прекалено много пудра, защото тя ще изсуши кожата ви и ще направи бръчките по-видими. По-свеж би изглеждал тенът ви с кремообразен мейкъп. По цвят фон дьо тенът и ружът ви трябва да са с един нюанс по-светли от естествения цвят на кожата ви. По-тъмните тонове ще направят лицето ви да изглежда по-старо. Не забравяйте, че теракотената пудра стои добре само на леко загоряло лице. В другите случаи е по-добре да изберете такава с розовеещ оттенък и да използвате кремообразен руж в лек прасковен цвят.
С напредване на годините или заради някои инфекции (херпес например) контурът на устните е възможно „да се заличи“ на някои места. Розовият контурен молив за устни също е едно от задължителните неща, които трябва да носите в чантата си, ако искате да изглеждате по-млади.
2. В рамката на бретона
Всеки добър фризьор ще потвърди, че прическата с бретон е подмладяваща. Най-малкото защото бретонът прикрива „мисловните“ бръчки между веждите. Но все пак трябва да решите кой точно от разнообразните бретони ще ви отива. В момента много модерен е XXL бретонът, който изцяло покрива веждите. Той стои добре на лица с всякаква форма, особено ако е сресан на страничен път и леко е отделен от челото.
Сивите коси обаче трябва да се поддържат постоянно боядисани. И е по-добре да изберете по-светъл цвят боя за коса, ако искате да изглеждате по-освежени. Внимавайте с шоколадовокафявите нюанси, особено ако нямате такъв цвят на косата по рождение. Шоколадовокафявото състарява, когато прави отчетлив контраст с кожата.
3. Младежката мода не подмладява
Понякога истината е трудна за понасяне, но въпреки това е за предпочитане – само младостта може „да носи“ всякакви дрехи! С напредване на възрастта трябва да избираме по-внимателно облеклото си. Класическият спортен тоалет на тийнейджърите – дънки, развлечена щампирана тениска и суичър с качулка – отива на много малко майки. След навършване на 30 години е по-разумно да се съобразяваме с някои правила при обличането. Първото е, че малкото е много, което означава, че ако сме облекли хипи блуза на едри цветя, трябва да я комбинираме с нещо по-семпло надолу. Принципно пуризмът в облеклото е за предпочитане след определена възраст. Второто правило е да поставяме акценти – с цветни обици например, огърлица или червен шал, а защо не и ярко червено червило… Подобни детайли освежават целия аутфит.
По-внимателно с винтидж модата! Отново актуалните блузи с жабо и буфан ръкави изглеждат доста женствено наистина, но само ако ги носи жена под 35-годишна възраст. И още нещо – смелостта да се обличаме в по-ярки цветове е похвална, но все пак по-зрелите дами биха изглеждали по-добре в по-пастелни цветове, преливащи се тон в тон. Сивото, бежовото и кафявото не са неподходящи цветове, а точно обратното. Ако чантата ви е ярко жълта, всичко е наред.
4. Захарта прави бръчки
Освен това ни прави дебели, „награждава“ ни с кариеси и по принцип не се смята за здравословна. А причината да причинява и бръчки е един неконтролируем процес, наречен гликация, който протича в нашите тела – молекулите на захарта се съединяват с белтъчните молекули и образуват лепкави съединения, носещи подобаващото съкращение на латински AGE (съкратено от advanced glycation endproducts – изпреварващи глюкационни крайни продукти). Излишъкът от AGE, който се натрупва от нездравословната и богата на захари храна, е много вреден за тялото. Той повишава риска от сърдечносъдови болести. „Захаросването“ на организма има и директно въздействие върху кожата, тъй като колагеновите влакна не са нищо друго освен белтъчини. Вследствие на реакцията между захарите и белтъчините съединителната тъкан става нееластична и това причинява образуването на бръчки. За съжаление не само рафинираната захар от газираните напитки и сладкишите ускорява сбръчкването на кожата, а също и плодовата захар (фруктозата). Впрочем напоследък с нея, уж за по-здравословно, се подслаждат много „естествени“ алтернативи на „изкуствените“ храни и газирани напитки. Купешките плодови сокове съдържат доволно количество плодова захар например. Затова, когато трябва да правите избор между един портокал и портокалов сок от кутия, по-добре изберете портокала.
И накрая една добра новина – има храни, които ни гарантират подмладяване. Няма нищо по-хубаво за кожата от морковите, доматите, броколите, червените чушки, червената ряпа, боровинките, малините, сливите и пресните зелени подправки. Причината е, че в плодовете и зеленчуците освен захари се съдържат и вторични растителни вещества, които са известни със своите защитни за клетките на човешкия организъм функции.
5. Поне по 30 мин спорт на ден
Че спортът влияе добре на сърдечносъдовата система и на фигурата, не е тайна. Но той поддържа млад нашия… ум. Доказано е, че движението провокира образуването на нови нервни клетки в мозъка, подобрява паметта и способността ни за възприемане и научаване. Спортуването ни помага и чисто визуално да изглеждаме по-млади, тъй като то поддържа ставите гъвкави, а оттам и движенията ни изглеждат по-плавни – като на млади хора. Стойката ни също се подобрява. А както е известно, изправената стойка е преимущество на младите и енергичните. Да не пропуснем да добавим, че и кръвоснабдяването на кожата се активизира, от което тенът ни изглежда доста по-сияен. Достатъчно е да спортувате само по 30 минути на ден, за да се възползвате от всички тези основни и допълнителни ефекти на движението върху тялото. Да ви припомним кои са най-полезните спортове: плуване, джогинг, пилатес, каране на колело и йога.
6. Стресът състарява най-много
Хроничният стрес увеличава вероятността от поява на всякакви болести. Доказано е, че продължителният стрес принуждава тялото да остарява по-бързо, и то на всички нива. Едно скорошно научно изследване доказва, че при хора, подложени на голям стрес, дори имунните клетки са с до 10 години по-стари от клетките на хора на същата биологична възраст, които не са били изложени на стрес. Всъщност остаряването се дължи на съкращаването на дължината на теломерите (нещо като защитни капачки на хромозомите). Психическото натоварване става видимо върху кожата. Тя изтънява вследствие на директното въздействие на перманентно увеличеното количество кортизол (по-известен като хормон на стреса). Затова не е зле да развиваме съзнателно устойчивостта си към стреса. На първо време – като си създадем правилен режим на труд и почивка и като избягваме контактите с хора, които ни изкарват от нерви.
7. Гените не са цялата ви съдба
„Това е от гените“, твърдят повечето младолики хора. Естествено, това е вярно, но отчасти. Някъде около 20 до 40% е делът на гените в процеса на остаряването. Въпреки това учените продължават да търсят в червеи, квасни гъбички и мишки гените на остаряването с надеждата да открият пътя към вечната младост. Наскоро калифорнийският молекулярен биолог Синтия Кенион постигна голям успех. Експериментът є с кръгли червеи C.elegans доказал, че при изключването на определен ген продължителността на живота на червеите се увеличавала. И обратно – чрез добавяне на малки количества гликоза към храната на червеите тя постигнала активиране на изключения ген и съответно съкращаване на живота на червеите. Но дали откриването на този ген ще ни даде ключ към постигане на вечната младост? Едва ли. Защото при хората нещата са много по-сложни, отколкото при един червей. Но Синтия Кенион все пак ни предупреждава да изключим въглехидратите от менюто си. Или поне да ги намалим до минимум, ако искаме да изглеждаме млади. Дали това ще доведе до някакъв резултат, времето ще покаже.