9 МОРСКИ ПРОДУКТА

9 морски продукта
 
Списък на най-полезните морски продукти за тези, които живеят на сушата и не се очертава да видят морето това лято
 
 
 
 
1. АГАР-АГАР е екстракт от червени водорасли, наричан също „японска пяна“. Той е растителен аналог на желатина и е богат на слизести вещества. Притежава ненатрапчиви слабителни свойства и притъпява чувството на глад. Затова японките го използват като средство за отслабване. А вие можете да си приготвите с него мус или домашен сладолед, стига да намерите по аптеките прах от агар-агар. Ако направите всичко правилно (разтворете праха в кипяща вода в съотношение 2 г на 0,5 л), агар-агарът ще бухне и ще се превърне в основа за желе, което е осем пъти по-силно от това, приготвено с обикновен желатин. В хранително-вкусовата промишленост агар-агарът е известен като хранителна добавка Е406. С него се правят захарни изделия пастили, плънки, диетични продукти, сладоледи. В Южна Азия го използват вместо желатин, който там не се консумира.
 
2. МОРСКА ВОДА За тези, които имат нещастието да живеят далеч от морето, учените са измислили морска вода на прах (да не се бърка с морската сол!). За целта водата се замразява, а след това се изсушава във вакуум, което позволява в получения прах да се съхранят максимум полезни вещества. Добавете малко прах във ваната вкъщи и си устройте домашна таласотерапия.
 
3. МИДИ Богатите на белтъчини (20 г на 100 г миди), калций, магнезий, желязо, цинк и селен миди съдържат също и много от витамините В и Е, полезни за нашата кожа и за нервните клетки. И още един плюс – мидите са също толкова мощен афродизиак като кралските скариди, но доста по-евтин.
 
4. ПЛАЗМА НА КИНТОН В края на XIX в. френският биолог Рене Кинтон открил, че морската вода е близка по състав до кръвната плазма. Ученият разработил съставка, кръстена на негово име – плазма на Кинтон. Тя представлява разтвор на морска вода, събирана в специфични условия. Плазмата на Кинтон е отлично тонизиращо и овлажняващо средство, помага при нарушение на храносмилането и при кожни болести.
 
5. СКУМРИЯ Тази непретенциозна риба е шампион по полезност, защото е богата на най-полезните мастни киселини омега-3 и на витамините В6 и D. Препоръчително е да хапвате скумрия поне веднъж седмично. Изберете не много голяма риба, отделете месото от костите, намажете го със смес от сол, зехтин и подправки, а след това го изпечете, слагайки го в тавата на тази страна, откъм която е кожата. Само след 5 мин обядът ще е готов.
 
6. МОРСКА СОЛ Тя е с лек вкус и аромат. Бялата рафинирана сол, почти 100% състояща се от натриев хлорид, влошава оригиналния вкус на продукта, който сте посолили с нея. Затова използвайте морска.
 
7. СКАРИДИ По света всяка година се добиват по 2 милиона тона от това „розово злато“. Скариди ядат дори хората, които не понасят риба и миризмата на риба. Скаридите са богати на цинк, селен, мед и витамини от групата В. Те са нискокалорични (в 100 г има по-малко от 110 кал) и съдържат много белтъчини (примерно 20 г на 100 г). Но ако искате да отслабнете, яжте скаридите, без да ги поливате с бира.
 
8. СЬОМГА Сьомгата, особено ако я консумирате със сирене, се явява превъзходен източник на най-полезните от най-полезните мастни киселини – омега-3. Ползите от нея ще са още повече, ако купите органична сьомга (риба, отгледана в природна среда, без използването на хормони за растеж). Перфектният сос за сьомга е сос тартар с водорасли. Измийте перфектно 100 г водорасли от солта и ги нарежете на дребно. Половината смесете с 2 с. л. сусамово олио, щипка морска сол, сока от 1/2 лимон и 3 с. л. вода. Нарежете на малки кубчета 150 г сурова сьомга и 150 г пушена. Нарежете на ситно 1 глава кромид лук. Смесете в салатиера и двата вида риба, другата половина от водораслите, лука и нарязан на ситно копър. Залейте всичко това с дресинга от водорасли. Готовото ястие посолете и подправете с лимонов сок.
 
9. ВОДОРАСЛИ Човек трябва да приема по 150 мкг йод на ден. Точно такова количество йод се съдържа в 30 г сухи водорасли. У нас водораслите все още се смятат за екзотична храна – можете да ги консумирате само по суши баровете, а в магазините за полезни храни се намират много трудно. Установено е, че жените, които консумират по-често морски дарове, в това число и водорасли, страдат по-рядко от остеопороза. Защото калцият, който се съдържа във водораслите, се усвоява оптимално от организма. А високото съдържание на йод във водораслите подобрява работата на панкреаса, метаболизма на жлезите с вътрешна секреция и балансира нивата на кръвната захар и на холестерола.
 
 
 
Паеля с морски дарове
По оригинална испанска рецепта
 
Продукти за 6 порции:
200 г скариди
250 г калмари (октопод)
200 г миди (ако не разполагате с пресни, можете да приготвите паелята с микс от замразени морски дарове)
300 г бланширан ориз
1 глава кромид лук
250 г микс от замразени зеленчуци (с тях е по-лесно, но ако искате, можете да ги заместите с пресни)
малка бучка краве масло
сол
 
Как се приготвя:
1. Морските дарове се запържват в кравето масло. Отделно в дълбок съд с дебело дъно се запържва нарязаният на ситно лук.
2. Когато лукът порозовее, се добавя оризът и се запържва до прозрачност. Прибавят се замразените (или нарязаните предварително пресни) зеленчуци и предварително запържените морски дарове.
3. В съда се налива вода (4 пръста над ориза). Ястието се задушава под капак до пълна готовност.