TERRA ETERICA

Terra eterica
Какво могат и как се използват етеричните масла
май, 2012 г.
© Goodluz | Dreamstime.com
Грижата за кожата на лицето с етерични масла е творчески и много забавен процес. Естествено, по-лесно е да си купите тубичка готов крем от парфюмерията. Но ако отделите малко време за приготвянето на собствено козметично средство, няма да съжалявате. За резултата – също. Важно е да направите обаче всичко правилно. Защото с някои етерични масла шега не бива. Ще се почувствате по съвършено различен начин, когато нанесете на лицето си направен собственоръчно и с любов благоуханен крем. И това ще бъде
истинска натурална козметика
чиито съставки сте подбрали внимателно, слушайки „желанията“ на собствената си кожа. Има обаче няколко основни препоръки, които трябва да имате предвид, преди да пристъпите към използването на етеричните масла при различни кожни проблеми.
ВАЖНИ ПРЕПОРЪКИ ЗА УПОТРЕБА
Благодарение на високата си проникваща способност през кожата и на своите разнообразни козметични свойства етеричните масла с успех се използват за подобряване на състоянието на кожата на лицето. Абсолютно всички етерични масла имат бактерицидно, антисептично и противовъзпалително действие, влияят положително на нервната система и на емоциите.
За разлика от растителните етеричните масла практически никога не се използват самостоятелно, в чист вид в козметиката.
Защото са висококонцентрирани и могат да провокират кожни раздразнения.
 Неразредено етерично масло може да се нанесе по изключение директно само върху не много голям проблемен кожен участък (пъпка, херпес, някои кожни заболявания, раничка).
 Обикновено етеричните масла се разтварят в базови растителни масла (бадемово, соево, от пшеничен зародиш, от гроздови семки) или се добавят в натурални домашно приготвени кремове и маски.
Трябва да запомните, че добавянето на етерични масла в готови купени кремове
и други козметични средства не е препоръчително.
Точно защото тези масла попиват бързо и до най-дълбоките слоеве в кожата, могат да „увлекат“ натам със себе си всякаква друга „химия“ от състава на купения козметичен продукт.
 Не допускайте етерично масло да попадне в окото ви, но ако все пак се случи, веднага промийте окото с топла вода.  Не се стряскайте, ако след използването на етерично масло кожата ви леко се зачерви. Това е напълно нормална реакция. Но ако освен зачервяването се появи сърбеж или друг дискомфорт, значи използваното от вас масло не е било подходящо за вашата кожа. Или пък сте превишили дозировката му.
 Когато за първи път опитвате някакво етерично масло, обърнете внимание как ви действа неговият аромат.
Понякога може да се случи маслото да е подходящо за кожата ви, но миризмата му да не ви понася.
Ще го разберете по това, че след употребата му настроението ви рязко спада.
Ако в упътването на етеричното масло пише, че ще ви направи бодри и активни, не е желателно да го нанасяте върху кожата си преди лягане. И обратното – ако маслото предизвиква усещане за спокойствие и отпускане, не го употребявайте в ранните часова на деня.
 Бременните и страдащите от епилепсия е по-добре да не използват етерични масла.   Внимателно четете инструкциите за употреба, които придружават маслото, преди да го нанесете на кожата. Някои масла не бива да се използват от хора с ниско кръвно налягане например или с други някакви заболявания.  Има етерични масла, които са фототоксични (особено цитрусовите – портокалово, лимоново и др.). Те могат да провокират раздразнение на кожата, ако влязат в контакт с ултравиолетовите лъчи. Тях не бива да нанасяте на кожата най-малко 2 часа преди да излезете на слънце. И, естествено, не бива да ги използвате преди слънчеви бани или преди солариум.
СПИСЪК НА НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ
1. Масло от чаено дърво Подходящо е за мазна и проблемна кожа заради антисептичните и противовъзпалителните си свойства. Ефективно е в борбата с пъпките и другите гнойни възпаления. Използва се за подръчно лечебно средство на бактериални и гъбични кожни инфекции, екзема, гнойни възпаления (като фурункул и карбункул) и големи гнойни пъпки. За разлика от повечето етерични масла може да се прилага в чист вид самостоятелно за лечение на порязвания, рани, изгаряния и други кожни нарушения.
Маска за мазна и проблемна кожа
Смесете около 2 ч. л. бяла, сива или зелена козметична хума с 2 ч. л. овесени ядки. Получената смес разредете с малко прясно мляко до образуване на гъста каша. Добавете 2 капки масло от чаено дърво. Разбъркайте до хомогенност, нанесете маската на лицето и след 10–15 мин я отмийте с хладка вода.
 
2. Масло от бяла ела Прилага се основно при прекалено мазна кожа, наличие на пъпки и друг род гнойни възпаления. А също и в качеството му на подмладяващо и тонизиращо средство при увредена кожа. Притежава изявени противовъзпалителни, антисептични, изглаждащи и подмладяващи свойства. Добре се съчетава с масла от босилек, кедър, лавандула, розово дърво и мащерка.
3. Камфорово масло Много е ефективно при обгрижване на проблемна и мазна кожа, защото е с мощен противовъзпалителен и антибактериален ефект. Успешно ви избавя от пъпките, нормализирайки производството на себум. Освен това се справя с прекаленото изпотяване на кожата на лицето. Може да се използва и за избелване на кожата (за изсветляване на лунички например) и за подхранване и растеж на миглите.
 
Срещу пъпки и разширени пори
Използвайте камфоровото масло в съчетание с растителни масла от гроздови семки, бял трън или черен тамян.
► Смесете 1 с. л. масло от гроздови семки с 1 ч. л. масло от тамян и добавете 3 капки камфорово етерично масло. Ще получите ефективен маслен лосион за почистване на кожата, който можете да прилагате ежедневно сутрин и вечер. 20 минути след като сте го нанесли, измийте кожата с хладка вода.
► Същата смес можете да използвате и като маска на лицето. Нанесете я и след 30 мин я отмийте с хладка вода. Или пък намажете със сместа само проблемните кожни участъци – разширените пори, пъпките, мазните и изпотени зони по лицето. Резултатът ще ви изуми.
4. Масло от лимон То действа благотворно на всеки тип кожа. Притежава подмладяващи свойства и забавя процеса на стареене. При мазна кожа нормализира производството на себум, свива и почиства порите в дълбочина. Можете да го използвате и в качеството му на избелващо средство за лице.
 
Внимание! Фототоксичност!
Избягвайте излагането на слънце поне 12 часа след употребата му върху кожата. И в никакъв случай не го прилагайте неразредено. Преди употреба го разтворете в базово растително масло (вж. карето за растителните масла) в съотношение 1:20.
 
5. Масло от роза То стимулира регенерацията (самовъзстановяването) на кожните клетки, заради което е ефективно за обгрижване на зряла и отпусната кожа. Редовното му прилагане помага да изгладите не много дълбоките бръчки по лицето, да стегнете лицевия контур и да запазите еластичността на кожата. Розовото масло се използва с успех при суха и чувствителна кожа. Можете да го нанасяте и в зоните около очите.
 
Anti-age нощен крем
Смесете 3 капки етерично масло от роза, 3 капки масло от пачули, 2 капки масло от иланг-иланг, 2 капки масло от нероли и 30 мл бадемово растително масло. Затворете течността в буркан с капачка и сложете съда за 2 седмици в хладилника, след което го използвайте преди лягане върху предварително почистена кожа на лицето.
6. Масло от иланг-иланг Това е универсално масло, подходящо за всеки тип кожа на лицето. Можете да го използвате както при мазна и проблемна (с пъпки), така и при суха, чувствителна и вече повяхваща кожа. Нормализира работата на мастните жлези, свива порите, избавя ни от пъпките, овлажнява, омекотява, успокоява и подмладява. Истински еликсир!
 
За подмладяване на сухата кожа
Смесете 1 с. л. зехтин с 1 ч. л. мед, 1 с. л. сметана и с 1 ч. л. овесено брашно. В получената смес добавете 3 капки масло от иланг-иланг. Разбъркайте, нанесете на дебел слой върху лицето и шията. Изчакайте 20 мин, след което измийте маската само с топла вода. Бръчките са изчезнали като с магическа пръчка.
 
7. Масло от лавандула То практически може да се използва при всеки тип кожа. Облекчава раздразненията на чувствителната и отстранява пъпки по проблемната. Освен това ефективно заздравява изгаряния, рани, порязвания и други повреди по кожата.
 
Подмладяващо и заздравяващо средство
Лавандуловото масло може да смесите със зехтин, кокосово масло или масло от авокадо. На 1 с. л. растително масло се падат 3 капки масло от лавандула. Тази смес можете да използвате в качеството на крем за лице или на маска, като я измиете след престой от 30–40 мин.
И, естествено, лавандуловото масло можете да добавяте (по 2–3 капки) в домашно приготвените маски за лице, особено ако кожата ви е уморена.
(…)
ПЪЛНИЯ ТЕКСТ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА БЕЛА ИЛИ В ЕЛЕКТРОННИЯ ВАРИАНТ ТУК